Google Podcast uygulaması Apple CarPlay’deki yerini aldı

ABD'li teknoloji devi Google'ın podcast yayınlarını takip etme ve dinleme için geliştirdiği Google Podcast uygulaması nihayet Apple CarPlay destekli otomobillerde de kullanılabilecek. 

Abone ol

ABD’li teknoloji devi Google’ın podcast yayınlarını takip etme ve dinleme için geliştirdiği Google Podcast uygulaması nihayet Apple CarPlay destekli otomobillerde de kullanılabilecek. Çıktığı günden bu yana aşama aşama daha iyiye doğru evrilen uygulamanın nihayet CarPlay desteğine kavuşmuş olması, iPhone kullanıcılarını sevindiren bir gelişme.

Bu sayede Google Podcast uygulaması üzerinden sevilen yayınları araba sürerken dinleyebilecekler. Önceden de farklı yöntemlerle bunu yapabilmek mümkündü tabii, fakat güncellenen uygulamanın CarPlay ekranında gözükmesi bu süreci daha da kolaylaştırmış oldu.

Gelişmiş özelliklere ev sahipliği yapıyor

İsminden de anlaşılacağı üzere Google Podcast, Google’ın kendi bünyesinde geliştirdiği podcast çalma ve keşfetme uygulaması. Uzunca bir süredir hayatımızda olan uygulama aradan geçen süre zarfında yavaş yavaş kullanıcı kitlesini arttırmayı başardı. İlk başlarda çok daha sade bir arayüze ve kısıtlı işleve sahip olmasına rağmen bugün kapsamlı bir yayıncılık uygulamasına dönüşmüş durumda.

Kullanıcılar Google Podcast ile kendi bölgelerinde en çok dinlenen yayınlara göz atabiliyor, kişiselleştirilmiş tavsiyeler alabiliyor, yayınlara abone olup dinleyebiliyorlar. Ses kaydının sessiz olan bölümlerini otomatik atlama gibi gelişmiş özelliklere de ev sahipliği yapan uygulamada bölümleri indirebilme fonksiyonu mevcut. Aynı şekilde bir başka kullanıcının dinleme geçmişine göz atılabiliyor mesela.

Google Podcast, Apple Podcast’le rekabet halinde

Google Asistan ile tamamen uyumlu çalışan uygulama, bu zamana dek CarPlay’de kullanılamıyordu. Bu yüzden kullanıcılar CarPlay’i destekleyen Apple’ın kendi Podcast uygulamasını tercih ediyordu. Son güncellemeyle bu CarPlay desteğine kavuşmasıyla Google Podcast, Apple’dan pay kapmaya çalışacak.

Kaynak https://www.slashgear.com/google-podcasts-app-gets-support-for-apples-carplay-24621835/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!