Hennessey’in modifiye edeceği Corvette C8 1,200 beygir güce ulaştıracak

Yüksek performanslı süper spor otomobillerin çoğunda olduğu gibi Corvette C8'in de motoru arka bagaj bölümünde yer alıyor, malum. 

Abone ol

Yüksek performanslı süper spor otomobillerin çoğunda olduğu gibi Corvette C8‘in de motoru arka bagaj bölümünde yer alıyor, malum. Bu araç o kadar etkileyici bir mühendislik harikası ki, en baz versiyonu dahi üst düzey performansıyla beklentilerin üzerine çıkmayı başarabiliyor.

Şimdilerde ise 1991 yılından beri arabaları modifiye ederek yüksek hızlara çıkartan ABD menşeli Hennessey Performance şirketi, stok hali zaten çok güçlü olan Corvette C8‘i ele alacaklarını duyurdu. Buna göre C8’in stok motoru çıkarılıp yerine HPE1200 çift turbolu motor konulacak ve bu sayede araç tam 1,200 beygir gibi inanılmaz bir güce ulaşabilecek.

Bir arabaya bu denli güçlü bir motor koyduğunuz zaman değiştirmeniz gereken tek şey motorla sınırlı kalmıyor elbette. LT2 V8 motorun özel olarak tasarlanan çift turbo sistemine ev sahipliği yaptığının da altını çizelim. Alüminyum pistonların ve çelik bağlantı çubuklarının dövülerek güçlendirilmiş olması ise cabası.

Fabrika çıkışı çift kavramalı şanzımanın çeşitli iyileştirme işlemlerine maruz kalacağını belirten Hennessey yetkilileri, aracın kaportasını baştan aşağıya yenileyerek CarbonAero adı verilen özel bir karbon fiber malzeme kullanmayı tercih ediyor. Fren sistemi de aynı şekilde tamamen Brembo‘dan temin edilmiş. Arka tamponun üzerinde yükselen spoylerin yine karbon fiber olduğunu belirtmemize gerek yok herhalde.

Hennessey, 2013 yılından bu yana 500’den fazla Corvette C7 modelini bu şekilde modifiye ettiğini açıkladı. Gelecekte de C8’in adını Hennessey markasıyla yan yana daha sık duyacağız gibi.

Kaynak https://www.slashgear.com/hennessey-will-cram-up-to-1200-horsepower-into-the-c8-corvette-04602248/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!