Hintli Tata’nın satışları yüzde 9 oranında azaldı

Otomobil endüstrisi dünya çapında daralmaya devam ederken, bu durumu teyit eden yeni bir gelişme Hindistan'dan geldi.

Abone ol

Otomobil endüstrisi dünya çapında daralmaya devam ederken, bu durumu teyit eden yeni bir gelişme Hindistan’dan geldi. Hintli otomobil devi Tata Motors Group‘tan yapılan son basın açıklaması sadece Uzakdoğu Asya’da değil, tüm dünyada otomobil satışlarının azaldığını gözler önüne serdi.

2019 yılının Şubat ayında gruba ait tüm markaların gerçekleştirdiği otomobil satışları, ki buna Jaguar Land Rover (JLR) de dahil, 1 milyon 10 bin 262‘de kaldı. Geçen yılın Şubat ayına kıyasla bu yaklaşık yüzde 9’luk bir düşüş yaşandığını gösteriyor.

Tüm birimlerde yüzde 9’luk azalma var

Ülkemizde modelleri pek tutulmuyor olsa da Tata özellikle kendi ülkesinde çok popüler bir marka. Fakat buna rağmen Tata Motors’un Ticari Araçlar birimi ve Tata Daewoo bölümünün de toplam satışları 84 bin 512 adet olarak kayıtlara geçmiş.

Yine 2018 Şubat’a kıyasla ortada yüzde 9’luk bir azalma söz konusu. Yolcu tipi araçların Şubat 2019’daki toplam satış adedi ise 67 bin 964 olarak gerçekleşmiş. Düşüş oranı yine aynı, yüzde 9.

Peki ya JLR modelleri?

Gelelim Tata’nın elindeki en büyük koza, Jaguar Land Rover markasına. Şubat 2019 rakamların incelediğimiz zaman JLR modellerinin toplam 49 bin 695 adet satıldığını görebiliyoruz. Çin’de de 2 bin 561 adet JLR modeli yeni sahibine teslim edilmiş.

Toptan Jaguar teslimatı ise 14 bin 926 adet gerçekleştirilirken, Land Rover’in toptan satış adedi 34 bin 769‘da kalmış. Tata’nın şimdiki hedefi ise yeni modellerle bu düşüş trendini tersine çevirmek.

Kaynak https://www.indiainfoline.com/article/news-top-story/tata-motors-group-global-wholesale-volume-down-9-in-feb-119031000016_1.html

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!