Honda E’de kameralı yan aynalar kullanılacak

Geleneksel yan aynaların yerine kamera kullanma fikrine son dönemde otomobil endüstrisinde sık sık karşılaşmaya başladık.

Abone ol

Geleneksel yan aynaların yerine kamera kullanma fikrine son dönemde otomobil endüstrisinde sık sık karşılaşmaya başladık. Görünen o ki bu teknolojik furyaya Honda da seri üretime geçireceği yeni E isimli elektrikli modeliyle dahil olacak. Şirketin henüz bugün yaptığı açıklamada Honda E prototipinde gördüğümüz dijital kameradan ibaret yan aynaların seri üretime uyarlanacak modelde de aynen yer alacağı bilgisi paylaşıldı.

ABD’deki modellerde yer almayacak

Ancak kompakt elektrikli hatchback modelinin ABD’de satılacak versiyonlarında bu kameralar mevcut olmayacak, sıradan yan aynalar kullanılmaya devam edilecek. Bunun sebebi, ABD’deki yasaların henüz bu kameralara uygun olmaması. Avrupa’daki müşteriler herhangi bir sorun olmadan kameralı yan ayna teknolojisinin keyfini çıkarabilecekler.

İlk kez Lexus ES’te kullanılmıştı

Aslına bakılırsa bu teknolojiyi seri üretim modellere uyarlayan ilk firma Lexus olmuştu. Japonya’da satılan ES modelinde kullanılan kameralı yan aynalara sonradan Audi, E-Tron isimli elektrikli crossover modelinde yer vermişti.

Honda şuan için yan aynalardan elde edilen görüntülerin kabin içinde, sürücü tarafından nasıl görüntüleneceğine dair bir görsel paylaşmış değil. Ancak aşağıda Honda E prototipinin aşağıda yer alan kabin içi fotoğrafına bakarak tahminde bulunabilmek mümkün.

Muhtemelen ön konsolun her iki ucuna konumlandırılan geniş, siyah alanda monitörler konumlandırılacak. Honda LaneWatch isimli bu yeni sistem, sinyal verildiği zamanlarda arka tarafa ait görüntüyü yüksek kalitede çözünürlükle sürücü tarafına doğrudan yansıtacak.

Kaynak https://www.autoblog.com/2019/05/28/honda-e-ev-to-get-camera-side-mirrors

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

1 Yorum
  1. Anonim

    Türkiye için farketmez, zira aynaya bakan sürücü çok az. Ha bir de sinyal var, onu da araçtan komple çıkarsalar farketmez..