Honda’dan elektrikli motorların batarya sorununu çözecek hamle

Honda'nın elde ettiği verilere göre Endonezya, dünyanın en büyük üçüncü motosiklet pazarı.

Honda‘nın elde ettiği verilere göre Endonezya, dünyanın en büyük üçüncü motosiklet pazarı. Tahmin edileceği üzere de Endonezya’nın büyük şehirlerinde hava kalitesinin düşmesi ciddi bir sorun. Bu sorunun giderilmesinde ise elektrikli ulaşım araçlarının yaygınlaşması önemli rol üstlenmeye aday.

Bu pazarı desteklemek isteyen Honda, batarya üreticisi Panasonic‘le işbirliğine giderek elektrikli motosiklet sahiplerinin boş bataryayı bırakarak dolu bataryayı alabilmelerini sağlayan bir pilot programı hayata geçirdi. Henüz test aşamasında olan bu program ile yılın ilk günlerinde CES 2018 kapsamında tanıtılan Honda Mobile Power Pack isimli batarya modeli motosiklet sahiplerinin beğenisine sunulacak.

Mobile Power Pack nedir?

İsminde yer alan “Mobile” kelimesinden de anlaşılacağı üzere bu batarya oldukça küçük, çok amaçlı kullanıma müsait ve 1 kWh veya daha fazlasını depolamaya müsait bir model. Özel şarj istasyonları aracılığıyla şarj edilebilen batarya, elektrikli motosikletlerle uyumlu çalışacak.

Honda cenahından yapılan açıklamada sürücülerin boş bataryalarını dolularla değiştirebileceği istasyonların Endonezya’daki büyük şehirlerin birçok noktasında kurulacağı belirtildi. Bu sayede bataryası bitmeye yüz tutan motorcular en yakın istasyondan bataryayı doldurmak için beklemek zorunda kalmadan dolu bataryayı teslim alabilecekler. Harika bir fikir, değil mi?

Motosiklet ve scooter sahiplerine gün doğdu

Bandung ve Denpasar şehirlerinin yanı sıra Kuta bölgesinde kurulacak olan batarya değişim istasyonlarının henüz bir fotoğrafı paylaşılmış değil. Ancak kalabalık şehirler için ideal bir ulaşım aracı olan elektrikli motosiklet ve scooter sahipleri, Honda’nın bu yenilikçi fikrinden yararlanmaya kısa süre içinde başlayabilecekler.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!