Hyundai ve Kia yangın riski taşıyan 640 bin aracı geri çağırdı

Güney Kore menşeli otomobil üreticileri Hyundai ve Kia, ABD ile Kanada'da satılmış 640 bin kadar arabayı geri çağırdı.

Abone ol

Güney Kore menşeli otomobil üreticileri Hyundai ve Kia, ABD ile Kanada’da satılmış 640 bin kadar arabayı geri çağırdı. Karara gerekçe olarak sızıntı yapan fren sıvısının motor bloğunda yangına yol açabilme ihtimali gösterildi.

Geri çağrılan arabaların büyük çoğunluğu 2013 ila 2015 yılları arasında üretilen Kia Optima sedan modelinden oluşuyor. 440 bin Kia aracının içerisine 2014-2015 üretim tarihli Kia Sorento SUV’ları da yer alıyor. Ek olarak 2013-2015 çıkışlı 203 bin adet Hyundai Santa Fe SUV’ları da geri çağrılmış durumda.

Üreticilerden yapılan açıklamaya göre hatalı üretilen ABS sisteminin hidrolik kontrol ünitesi içerisindeki fren sıvısının sızıntı yapması, kısa devreye yol açabiliyor. Bu da sıvının tutuşup yangına yol açmasına sebep olabiliyor.

Geri çağırma Ekim ayında başlayacak

Kia modelleri 15 Ekim tarihi itibariyle başlayacak. Hatadan etkilenen Hyundai kullanıcıları ise 23 Ekim tarihinden sonra yetkili servislerden randevu alacaklar. Her zaman olduğu gibi bu geri çağırma sürecinde de müşteriler kontrol ünitesini hiçbir ücret ödemeden yenisiyle değiştirebilecekler.

Bu zamana kadar Hyundai’ye bu sorundan kaynaklı tam 15 tane yangın raporu gönderilmiş. Kia cephesinde ise bu durum 8 vaka ile sınırlı. Neyse ki bu yangınlar hiçbir yaralanma veya ölüme yol açmış değil.

Dev üreticilerden yapılan açıklamaya göre arabalarda ABS lambası yanana kadar herhangi bir sorun yok, ancak ABS lambası yanmaya başladıktan sonra araç sahiplerinin bir an önce yetkili servislere başvurması tavsiye edildi.

Kaynak https://www.autoblog.com/2020/09/03/hyundai-kia-recall-leak-engine-fire-risk/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!