İçten yanmalı son VW motoru 2026’da üretilecek

Volkswagen'in strateji geliştirme şefi, geçtiğimiz Salı günü yaptığı basın açıklamasında Alman otomobil üreticisinin içten yanmalı motor teknolojisine sahip son arabanın 2026 yılında üretim bandından ineceğini açıkladı. 

Volkswagen‘in strateji geliştirme şefi, geçtiğimiz Salı günü yaptığı basın açıklamasında Alman otomobil üreticisinin içten yanmalı motor teknolojisine sahip son arabanın 2026 yılında üretim bandından ineceğini açıkladı.

Buna göre 2026 tarihinden sonra içten yanmalı motor üretimine son verilecek ve sadece temiz enerji kaynaklarını kullanan elektrikli ve hidrojen hücre yakıtlı motor üretimi gerçekleştirilecek.

Skandalın yol açtığı itibar kaybını telafi etmek için

Hatırlanacağı üzere 2015 yılında Volkswagen’in adı yaşanan dizel emisyon skandalından sonra lekelenmiş ve ciddi bir itibar kaybına uğramıştı. Otoriteleri yanıltıp çevreyi çok fazla kirleten dizel motorları masum gibi göstermesinden ötürü 27 milyar Euro‘dan fazla ceza ödeyen şirket, şimdilerde rotayı bataryadan güç alan motorlara doğru yöneltmiş durumda.

Volkswagen’in Almanya’daki genel merkezinin bulunduğu Wolfsburg şehrinde düzenlenen Handelsblatt Otomotiv Konferansı’nda söz alan Michael Jost, konuşmasınnda “2026 yılında içten yanmalı motor platformunun son ürünü üretim bandından inecek” dedi.

Öte yandan VW sözscüsü Jost’un açıklamalarını teyit ederek Avrupa ve Çin’in en çok satan markası olan firmanın artık elektrikli otomobil üretimine yoğunlaşacağının haberini verdi.

2026’ya kadar üretime devam edilecek

Takvim yaprakları 2026 yılını gösterene dek Volkswagen, benzinli ve dizel araçlarını çevre dostu standartlar çerçevesinde üretmeye devam edecek. Ancak 2026 yılından sonra küresel ısınmaya karşı mücadele etmek için radikal adımlar atacak ve fosil yakıtların kullanıldığı motorları üretmeye son verecek.

Öte yandan Paris İklim Anlaşması‘nın kuralları gereği Volkswagen, otomobil üretim sürecini de daha az karbondioksit üretecek şekilde optimize ettiğini duyurdu.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!