İngiltere’deki Mini fabrikasında 11 bin elektrikli Mini üretildi

BMW sahipliğindeki Mini son dönemde elektrikli otomobil geliştirmeye ciddi ağırlık vermiş durumda.

Abone ol

BMW sahipliğindeki Mini son dönemde elektrikli otomobil geliştirmeye ciddi ağırlık vermiş durumda. İngiltere’nin Oxford şehrindeki Mini fabrikasında ise geçtiğimiz gün çok önemli bir kilometre taşına ulaşıldı. Her yaz planlı olarak üretimin durduğu tesislerde bu zamana kadar 11 bin adet elektrikli Mini modelinin banttan indiği duyuruldu.

İngiltere’de çok sevildi

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz sene Mini markası 60 yaşına basmıştı. Markanın ilk tamamen elektrikli modeli de Oxford’daki fabrikada üretilmeye başlanmıştı. Aracın indiği bantta bir yandan içten yanmalı motorlu modeller de üretiliyordu tabii.

Çıktığı günden bu yana sadece İngiltere’de 3 binden fazla elektrikli Mini satıldı. Geri kalan modeller Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesindeki pazarlara ihraç edildi. Ne yazık ki buna elektrikli otomobiller için şart olan şarj istasyonu ağı gelişmemiş olan ülkemiz dahil değil.

Elektrikli Mini’nin yanı sıra Countryman PHEV (plug-in hibrid elektrikli) modelinin üretimi ise Hollanda’da gerçekleştirilecek.

En çok satan modeller arasında

Bu arada adı geçen elektrikli Mini ve Countryman PHEV modelleri İngiltere’de çok popüler. Her iki model ise dünya çapında elektrikli Mini satışlarının yüzde 19’unu oluşturuyor. Yine İngiltere genelinde sipariş edilen Countryman modellerinin yüzde 25’i plug-in hibrid motora ev sahipliği yapıyor.

Analistler ilerleyen yıllarda da elektrikli otomobillere olan talebin artacağını öngörüyor. Bu öngörüye kulak veren Mini, elektrikle çalışan üç kapılı yeni hatchback modellerini yine Oxford’daki fabrikada üretmeye hazırlanıyor.

Kaynak https://www.just-auto.com/news/uk-mini-plant-builds-11000-evs-and-counting_id196963.aspx

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!