İsrail 2030 yılında benzinli ve dizel araç satışını sonlandıracak

İsrail Enerji Bakanı'nın bugün yaptığı açıklamaya göre 2030 yılından itibareni İsrail vatandaşları sıfır kilometre benzinli veya dizel yakıtlı bir otomobil satın alamayacaklar.

İsrail Enerji Bakanı‘nın bugün yaptığı açıklamaya göre 2030 yılından itibareni İsrail vatandaşları sıfır kilometre benzinli veya dizel yakıtlı bir otomobil satın alamayacaklar. Fosil yakıtlı bu araçların yerine doğalgazla (LPG) veya elektrikle çalışan modeller kullanılacak.

Reuters muhabirine verdiği demeçte “Fonlar aracılığıyla şarj istasyonlarının kurulmasını teşvik ediyoruz, şimdiye dek ülke genelinde 2 bin yeni şarj istasyonunun açılmasını sağladık” diyen Bakan Yuval Steinitz, “Elektrikli arabalarda vergilendirme oranını neredeyse sıfıra çekerek bu modellerin çok daha ucuza satılmasını sağlayacağız” diyerek çevre dostu motorlu araçlara yeşil ışık yaktı.

Daha geniş bir planın parçası

Elektrikli otomobillerle ilgili hayata geçirilmesi planlanan bu teşviğin arkasında İsrail’in çok daha geniş kapsamlı bir hedefi yer alıyor. Ülkece benzin, dizel ve kömür kullanımını tamamen sonlandırmak isteyen hükümet son yıllarda ciddi miktarda doğalgaz yatağı keşfetmişti. Emsallerine nazaran çevreye çok daha az zarar veren bu fosil yakıt, elektrik üretiminde de etkin bir şekilde kullanılıyor.

Bu arada İsrail’in açıkladığı bu plan, BM’nin iklim değişikliğinin insanoğlunun enerjiyi kullanma alışkanlıklarını kökten değiştireceğine dair uyarısının hemen ardından duyuruldu.

İlk hedefe 2025

İsrailli bakana göre takvim yaprakları 2025’i gösterdiğinde ülke sokaklarında 177 bin kadar elektrikli otomobil seyredecek. Şuan mevcut elektrikli otomobil sayısı yalnızca birkaç adet.

Elektrikli otomobillere sahip olmanın çok daha kolay ve ucuz olmasıyla birlikte 2030’a gelindiğinde bu rakamın yaklaşık 1.5 milyona çıkması bekleniyor.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!