Jaguar’da yaprak dökümü: Efsane tasarımcı Ian Callum veda etti

Ünlü otomobil tasarımcısı Ian Callum, aradan geçen tam 20 yılın İngiliz lüks otomobil üreticisi Jaguar'daki "Tasarım Yöneticisi" görevinden ayrıldığını duyurdu.

Abone ol

Ünlü otomobil tasarımcısı Ian Callum, aradan geçen tam 20 yılın İngiliz lüks otomobil üreticisi Jaguar’daki “Tasarım Yöneticisi” görevinden ayrıldığını duyurdu. Otomobil sektörüyle haşır neşir olanlar Callum’u akılda kalan, ikonik araba ve SUV modellerinden hatırlıyor olabilirler.

Ses getiren modelleri tasarladı

Gerçekten çağın ötesinde bir estetik anlayışa sahip F-Type bu meyanda akla gelen ilk araç. 2013 yılında görücüye çıkan iki kapılı coupe modelinin convertible, yani üstü açılır versiyonu da hayli ses getirmiş ve Jaguar’ı yeniden tasarımıyla öne çıkarmayı başarmıştı.

Öte yandan Callum’un lüks spor arabaların ve sedan modellerinin yanı sıra 2016 yılında Jaguar F-PACE ile SUV segmentine de el attığı biliniyor. Bu modelle Jaguar ilk kez SUV pazarına giriş yapmış ve çok satanlar listesine üst sıralardan dahil olmuştu. Bunda aracın performanslı motoru kadar şık ve göz alıcı güzellikteki tasarımının da rolü büyük elbette. Keza Callum’un da.

İlk elektrikli araçta da imzası var

1999 yılında Jaguar bünyesinde çalışmaya başlayan Callum, ki o zamanlar Jaguar hala daha Ford’un bir iştiraki olarak faaliyet gösteriyordu, firmanın ilk tam elektrikli otomobili olan I-PACE’e de imzasını atmış. Yeni nesil elektrikli otomobil mimarisine uygun üretilen araba, kabin içi tasarımı noktasında da sınırları kaldırmasıyla akıllara kazındı.

Aston Martin’in de Ford şemsiyesi altında olduğu dönemlerde Callum’un DB9 ve Vantage modellerinin geliştirme sürecinde önemli rol oynadığı biliniyor.

Kaynak https://www.slashgear.com/legendary-jaguar-designer-ian-callum-is-leaving-the-automaker-04579185/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!