Kraliyet düğününün gerçek yıldızıyla tanışın: Jaguar E-Type Zero

Kraliyet düğününün gerçek yıldızı, çiftin muratlarına ererken kullandığı Jaguar E-Type Zero aracından başkası değildi. 

Givency markasını taşıyan gelinliği, devasa büyüklükteki düğün pastasını ve törene damgasını vuran katılımcı listesini bir kenara bırakın. Meghan Markle ve Prens Harry‘nin Windsor Kalesi‘nde düzenlenen kraliyet düğününün gerçek yıldızı, çiftin muratlarına ererken kullandığı Jaguar E-Type Zero aracından başkası değildi.

İlk ve tek!

Dış görünüş itibariyle klasik E-Type‘a çok benzeyen bu araç, sanılanın aksine çok nadir bulunan bir parça. Çünkü Jaguar E-Type Zero, İngiltere menşeli otomobil üreticisinin bugüne dek ürettiği ilk ve tek elektrikli E-Type modeli.

Aslına bakılırsa geçtiğimiz yıl Eylül ayında tanıtılan ve tamamen el işçiliğiyle geliştirilen bu araç, 1968 E-Type Series 1.5 Roadster modelinin birebir aynısı. Jaguar’ın uzman mühendis ekibi aracın benzinli motorunu özenle söküp tamamen elektrikliye çevirmeyi başarmış.

Performansı daha da iyileştirildi

Meşhur altı silindirli XK motorun bulunduğu bölgeye lityum iyon bataryaları yerleştiren mühendisler, 220kW elektrikli motoru da dört ileri vitesi iptal ederek hemen bataryaların arkasına konumlandırmış.

246 beygir güç üreten orijinal E-Type’a kıyasla 45 kilogram daha hafifleyen model, 0’dan 100 km/s’ye 5.5 saniyede çıkabiliyor. Bu da orijinal modele kıyasla 1 saniye kadar daha hızlı olduğu anlamına geliyor. Aracın menzili ise 270 kilometre olarak belirtiliyor.

Orijinalliğinden hiçbir şey yitirmemiş

İçten yanmalı motoru elektrikliye dönüşürken frenler ve süspansiyonlar orijinalliğini korumayı başarmış. Açık üst kabin, ahşap kaplamalı direksiyon ve metal el freni de aynı şekilde.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!