Londra’da elektrikliye geçen Uber tarifeye zam yaptı

Taksi çağırma uygulaması Uber, dünyanın en kalabalık ve yoğun şehirlerinin başında gelen Londra'da "Temiz Hava" adını verdiği yeni bir program başlattı. 

Taksi çağırma uygulaması Uber, dünyanın en kalabalık ve yoğun şehirlerinin başında gelen Londra’da “Temiz Hava” adını verdiği yeni bir program başlattı. Bu programla amaçlanan hedef, sürücüleri elektrikli araçlarla yolcu taşımaya başlamaları için teşvik etmek suretiyle Londra’nın çevresine ve havasına daha az zarar vermek.

Ancak bu sanıldığı kadar kolay ve ucuz olmuyor, malum. Bu sebepten ötürü Uber, Londra genelindeki fiyat tarifesine ister istemez bir miktar zam yapmak durumunda kaldı.

Mil başına 15 peni zam geldi

Kilometre yerine mil üzerinden hesaplanan yeni tarifeye göre Londra sakinleri artık 15 peni, yani yaklaşık 1,02 TL daha fazla ücret ödemek zorundalar.

Yolculardan alınan ekstra ücret, dizel veya benzinli araç yerine elektrikliye terfi eden sürücülere tahsis edilecek. En nihayetinde Uber’in planı Londra’daki filosunun tamamını 2025 yılına kadar elektrikle çalışır hale getirmek.

Ortalama maliyet daha da arttı

Kabaca bir hesap yaptığımızda Londra’da gerçekleştirilen Uber yolculuklarının ortalama 3 mil, yani 5 kilometre kadar sürdüğünü söyleyebiliriz. Bu da her bir yolculukta 45 peni veya 3.10 TL daha fazla ücret ödeme zorunluluğu anlamına geliyor.  Ücret fazla gibi gözükebilir, ancak elektrikli otomobil fiyatları da hiç ucuz sayılmaz. Uber’in hedefi bu ek gelir yoluyla sürücüleri elektrikliye teşvik etmek.

Uber’in Londra’daki üst düzey yöneticisi Fred Jones, basın mensuplarına verdiği demeçte “Dünyanın dört bir yanındaki şehir yönetimleriyle ortaklaşa hareket etmek istiyoruz. Londra’nın hava kirliliğini azaltmak da planlarımızdan birisi” dedi.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!