Manhart dünyanın en hızlı BMW M8’ini geliştirdi

BMW M8 Competition halihazırda satın alabileceğiniz en yüksek performanslı BMW modellerinin başında geliyor.

Abone ol

BMW M8 Competition halihazırda satın alabileceğiniz en yüksek performanslı BMW modellerinin başında geliyor. Öyle ki aracın stok versiyonu 625 beygir ve 750 Nm tork değerlerine sahip. Ancak Almanya menşeli modifikasyon şirketi Manhart’ın M8’e el atarak meydana getirdiği Manhart MH8 800 modeli bu değerleri çok daha yukarıya taşıyarak 823 hp ve 1050 Nm torka ulaşmış durumda.

Araca yazılım atılmış

MH8 800 modeli 0’dan 100 km/s hıza 2.6 saniyede çıkabiliyor. Aracın stok versiyonunda bu değer 3.2 saniye. 100’den 200 km/s hıza çıkışı ise 5.7 saniye sürüyor.

Aradaki bu gözle görülür farkın sebebi, Manhart tarafından geliştirilen özel turbo kiti ve intercooler bileşeni. Tabii BMW’nin ECU’suna yapılan yazılımsal değişiklikler de söz konusu.

Yeni intercooler ve yazılım sayesinde stok modelde kullanılan 4.4 litrelik biturbo v8 motor daha yüksek performans değerlerine ulaşıyor. Paslanmaz çelik arka susturucuya ek olarak 100 mm çapında egzoz uçları araçtaki yerini almış. Müşteriler isteğe göre bu egzoz uçlarının rengini karbon veya seramik kaplama görünümlü olarak sipariş edebiliyorlar.

Şanzımanında da iyileştirmeler söz konusu

Ortaya çıkan bu fazladan gücü tekerlekle aktarırken şanzımanı zorlamamak için Manhart vites bileşenlerinde de değişiklikler yapmış. KW’den tedarik edilen yüksekliği ayarlanabilir coil yaylar ile araç yere bir 30 mm kadar daha yaklaşmış. Özel süspansiyon sisteminin kullanıldığı arabada fabrika çıkışı karbon seramik frenler tercih edilmiş.

M8 Competition sahibi müşteriler 16 bin 386 Euro ücret karşılığında Manhart’ın bu paketine terfi edebiliyorlar.

Kaynak https://www.slashgear.com/manhart-mh8-800-bmw-m8-competition-has-over-820-hp-18620949/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

1 Yorum
  1. Anonim

    bende isterim ama bana kim alacak şimdi bundan.. . yada ben nasıl alacağım…???? param yok kardeşim param yok ama araç süper… ki ben birde BMW hastasıyım… hasta ettiniz beni gene…