Mercedes, Araçlarında Renault Motor Kullanmayı Kesecek

Mercedes, Renault üzerinden aldığı motorlar için önemli bir karara imza atmış gibi duruyor. Bundan sonra Mercedes, Renault üzerinden motor almayacak mı?

Abone ol

Mercedes, bazı kompakt modellerinde motor seçeneği olarak Renault motor kullanmayı tercih ediyor. Bu bir dönem çok eleştirilmiş bir konu. Marka bu konuda çoğu kez eleştirilmiş olsa da kullanılan Renault motorlarında, Mercedes mühendislerinin müdahaleleri yani özelleştirmeleri olması eleştirileri hafifletmişti.

Üstüne bir de böyle bir tercih yapılmasının nedeninin, markanın A ve B serisinde fiyatları düşürmek odaklı olduğu düşünülünce, tepkiler dindi. Fakat bu konu hep gündemde kaldı. Şimdi ise sağlam kaynaklardan ciddi bir iddia ortaya atıldı ve tartışmaya son noktanın konulacağı ortaya çıktı.

Mercedes Bundan Böyle Dizel Renault Motorlarını Kullanmayacak! (Henüz Güçlü bir İddia)

Marka, Renault üzerinden 1.5 litrelik ve 1.3 litrelik motorlar alıyor. Dizel olduğu bilinen bu motorlar, sınıfın en çok satan A ve B serisi araçlarında yer alıyor. Ancak dış basında da yankı bulan konuya göre yeni seri araçlarda bundan böyle 1.5 litre motor alınmayacak.

Yani Renault üzerinden alınan 1.5 motor seçeneğine son verilecek. Sadece bir modelde 1.3 litre Renault motorunun kullanılmaya devam edeceği söylendi. En popüler olan 1.5 litre motorun yerine ise doğrudan Mercedes tarafından geliştirilmiş olan 2 litrelik motor kullanılacak.

Bu değişim yapılmasıyla marka kendi içerisine dönmüş olacak. İlk olarak Avrupa’da başlayacak olan dönüşümün Kasım ayında hayata geçeceği iddia ediliyor. OM654q koduna sahip olacak 2 litrelik yeni motor seçeneğinin özellikleri için de detaylar ortaya çıkmış durumda.

mercedes renault motoru

Buna göre bu yeni motorda 116 PS güç olacak. 280 Nm tork üretimi yapan bu motor aslında 1.5 litrelik motorlardan çok farklı değil. Sadece tork kısmında bir artış olacak. Fakat şanzıman değişecek. Yeni motorla beraber 8 kademeli otomatik yeni bir şanzımana geçildiğini göreceğiz.

Mercedes henüz bu karar için resmi bir açıklama yapmadığı için konunun doğrulandığını söyleyemiyoruz. Önce bir markanın açıklamasını bekleyelim. Kaynaklar ne kadar sağlam olsa da markanın açıklaması daha önemli. Unutmadan şunu da belirtelim.

Başlıkta bu motor alımının duracağını söyledik. Motor alımı kesilecek dedik. Yazı içerisinde kafanızda bir soru işareti oluşabilir. 1.3 litre motor için alım hala devam ediyor olacak gibi düşünebilirsiniz. Fakat iddiaya göre bu ikinci kısım. Yani kısa bir süre sonra, markanın tamamen motor alımını keseceği söyleniyor. Kademeli geçiş yapılacak. Bunun için de yine Mercedes alternatif bir motor üretmek zorunda.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!