Michelin ve GM’nin havasız tekerlekleri 2024’te geliyor

Arabalarımızda kullandığımız tekerleklerle ilgili en büyük sorun, araçların hareket etmesini sağlayan bu önemli bileşenlerin havaya ihtiyaç duyuyor oluşudur. 

Abone ol

Arabalarımızda kullandığımız tekerleklerle ilgili en büyük sorun, araçların hareket etmesini sağlayan bu önemli bileşenlerin havaya ihtiyaç duyuyor oluşudur. Haliyle bu da tekerleğin yırtılması, ezilmesi veya çivi batması sonucu işlevini yitirmesi sonucunu doğuruyor.

Bu sorunu çözmek için üretilen ve run-flat adı verilen bazı lastik modelleri de var, evet. Kendi kendini yeniden şişirebilen bu lastikler, sürücülere en yakın lastikçiye gidecek kadar vakit sağlıyor. Ancak çok pahalıya mal edilmesinden ötürü bu geçici çözüm yöntemi de yaygınlaşmış değil.

İki dev güçlerini birleştirdi

ABD’nin önde gelen otomobil üreticisi General Motors, lastik markası Michelin’le işbirliğine giderek şuana dek sadece bazı askerî araçlarda gördüğümüz “havasız yastık” teknolojisini günlük araçlara da uyarlamak için düğmeye bastı.

Uptis Prototipi adı verilen bu yeni nesil lastikler, sıradan lastiklerin aksine havaya hiçbir şekilde ihtiyaç duymuyor. Haliyle şişirilmeleri de gerekmiyor.

Daha güvenli ve çevre dostu

Hızla giderken lastiğin patlaması, ardından aracın savrulması gibi olumsuz bir sonucu doğurmayacağı için havasız yastıklar teoride çok daha güvenli. Ayrıca GM ve Michelin’in açıklamasına göre bu lastikleri üretmek, sıradan lastiklere kıyasla daha az malzeme gerektiriyor. Çevreye salınan atık miktarı da hayli az. Bu yönüyle kesinlikle çevre dostu olduğu söylenebilir.

2024 yılında hayatımıza girmesi planlanan bu yenilikçi teknoloji kesinlikle heyecan verici. Fakat gerçek hayatta uygulanabilirliği nasıl olacak, bunu ancak zamanla öğrenebileceğiz.

Kaynak https://www.ubergizmo.com/2019/06/michelin-gm-airless-tires-by-2024/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!