Nikola’nın kamyonet modeli Badger elektrik ve hidrojenle çalışabilecek

Elektrikli otomobil girişimi Nikola Corporation, yeni nesil elektrikli kamyonet modeli Badger'i tanıttı. 

Abone ol

Elektrikli otomobil girişimi Nikola Corporation, yeni nesil elektrikli kamyonet modeli Badger’i tanıttı. Hidrojen hücre yakıtı ve batarya marifetiyle yaklaşık 965 kilometre mesafe kat edebilen araç, her iki yakıt seçeneğiyle de müşterilerin beğenisine sunulacak. İsteyen müşteriler bataryadan güç alan elektrikli bir kamyoneti, isteyenler de hidrojen hücre yakıtlı versiyonunu satın alabilecekler.

Nikola’dan yapılan açıklama Badger modelinin sadece elektrikle en az 450 kilometre yol gidebileceği yönünde. Bu şehir içinde kullanılacak bir kamyonet için hiç de fena bir rakam değil doğrusu.

Hidrojen yakıt dolum istasyonları kuracak

Ülkemizde hiç kullanılmıyor olsa da Kuzey Amerika bölgesinde elektrikli araç şarj istasyonlarının yanı sıra hidrojen dolum istasyonlarına rastlayabilmek mümkün. Fakat ABD için dahi bu istasyonların sayısı çok az. Hal böyle olunca Nikola, araçlarının satışını kolaylaştırabilmek ve müşterilerini mağdur etmemek adına bölgede yaklaşık 700 hidrojen dolum istasyonu kurmayı planlıyor.

Bu istasyonların kurulacağı bölgeler ise senenin devam eden günlerinde netlik kazanacak ve kamuoyuna duyurulacak.

Tedarikçilerle anlaşmalar ağlandı

Gelelim Badger modelinin teknik bazı detaylarına. Elde ettiğimiz verilere göre araç en fazla 906 beygir güç üretecek olmasına rağmen devamlı beygir gücü 455 olacak. Sertifikalı yedek parça üreticileriyle anlaşma sağlayan ve tedariklerini bu yolla gerçekleştirecek olan Nikola’nın henüz hangi şirketlerle anlaştığı bilinmiyor.

Firmanın kendine hedef belirlediği asıl kitlesi ise inşaat işiyle uğraşan dev şirketler, sonrasında ise bireysel kullanıcılar.

Kaynak https://www.slashgear.com/nikola-badger-pickup-can-run-on-hydrogen-or-electricity-11609379/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!