Nissan, Avrupa’da dizel otomobil pazarından çekiliyor

Günümüzün yükselen trendi elektrikli ve hidrojen hücre yakıtlı otomobiller.

Günümüzün yükselen trendi elektrikli ve hidrojen hücre yakıtlı otomobiller. Hemen hemen her ülkede giderek kısıtlanan emisyon değerlerinden dolayı otomobil üreticileri, artık dizel yerine daha yenilikçi ve çevre dostu enerjilere rağbet gösteriyorlar.

Öyle ki aralarında Ford ve General Motors’un da bulunduğu birçok şirket, önümüzdeki 10-15 yıl içerisinde ürün gamını tamamen yeşil enerjiden güç alan modellerle güncellemenin planını kuruyor.

Sıkı kısıtlamalar bu kararı tetikledi

Bugün aldığımız bir habere göre ise Nissan, Avrupa genelinde dizel otomobil pazarından çekilme kararı aldı. Şirkete yakın kaynakların bugün yaptığı açıklamada Japonya menşeli otomobil üreticisinin bu radikal kararı Avrupa kıtası genelindeki sıkı kısıtlamalardan ötürü aldığı belirtildi.

İş gücü kaynağını daha verimli kullanarak daha çok elektrikli otomobiller geliştirmeye odaklanacağı açıklanan Nissan, yakın tarihte yeni modelleriyle piyasaya hareketlilik katabilir.

Nissan yalnız değil!

Dizel araç pazarından çekilme kararı alan Nissan, Japon otomobil üreticileri arasında hiç de yalnız değil. Toyota’nın kamyonlar hariç yeni dizel model geliştirmeyeceğini açıklaması, bunun en bilinen örneği. Keza Subaru da 2020 yılına kadar yavaş yavaş Avrupa kıtası genelinde dizel araç pazarından çekilme kararı aldığını duyurmuştu.

An itibariyle Nissan, Avrupa’da SUV kategorisi başta olmak üzere birçok segmentte dizel otomobilleriyle biliniyor. 2025’e dek elektrikli model satışının toplam araç satışının yarısını oluşturmasını hedefleyen dev şirket, Renault ve Mitsubishi ile olan ortaklığını geliştirmenin de yollarını arıyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!