Nissan’ın yeni elektriklisi Ariya hız ve performansıyla öne çıkacak

Nissan ilk kez 2019 Tokyo Otomobil Fuarı'nda görücüye çıkardığı elektrikli crossover konsepti Ariya üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda.

Abone ol

Nissan ilk kez 2019 Tokyo Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkardığı elektrikli crossover konsepti Ariya üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda. Eğer işler yolunda giderse 2021 yılı itibariyle Ariya’nın seri üretime uyarlanmış versiyonu satışa sunulabilir. Leaf’e kıyasla daha büyük, daha fazla iç hacim vaat eden ve performans noktasında da selefinden daha güçlü olacağı belirtilen Ariya’dan beklentiler büyük.

Aslına bakılırsa Ariya da 2017 IMX konseptinin evrim geçirmiş hali sayılır. Üstelik IMX’e kıyasla seri üretime uyarlanmaya daha yatkın, daha gerçekçi bir model. Daha önce de sitemizde tanıtımını yaptığımız e-4ORCE çift motorlu güç ünitesine ev sahipliği yapacağı belirtilen araç, bu üstün teknoloji sayesinde saniyeler içerisinde hız kazanıp süratle ivmelenebilecek.

Japon firma her ne kadar şimdiye dek son beygir gücü değerlerini açıklamış olmasa da Ariya’nın çok süratli olacağını kestirmek güç değil. Öyle ki Nissan 370Z’den bile hızlı olacağı konuşuluyor!

2021 yılına ne kaldı ki?

Eh, şuan için Ariya hakkında daha fazla yorum yapmak abes. Muhtemelen 2021’e geldiğimizde araç yetkili bayilerdeki yerini almış olacak. Tabii Türkiye yerine Avrupa ve ABD’deki müşteriler için bu dediğimiz geçerli.

Fakat Ariya’nın işi hiç de kolay olmayacak gibi. Çünkü rakibi modeller arasında Tesla Model Y, Ford Mustang Mach-E, Fisker Ocean ve Audi Q4 E-Tron gibi güçlü araçlar bulunacak. Fiyatta da rekabetçi olması gerekeceği için tahminler 40 bin dolar bandında.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!