Norveç’te hidrojen istasyonu patladı, Toyota ve Hyundai satışları durdurdu

Bu hafta başında Norveç'te bulunan bir hidrojen yakıt istasyonunda patlama meydana geldi.

Abone ol

Bu hafta başında Norveç’te bulunan bir hidrojen yakıt istasyonunda patlama meydana geldi. İstasyonu yöneten firma, ülkenin diğer bölgelerindeki 10 farklı hidrojen dolum tesisini de kapatma kararı aldı.

Norveç’in başkenti Oslo’da bulunan tesiste meydana gelen patlamanın sebebi şuan için bilinmiyor. En azından istasyonun sahibi olan Nel Hydrogen şirketinden bu konuya ilişkin bir açıklama yapılmış değil. Keza Norveç basını da patlamanın muhtemel nedenine dair bir tahminde bulunamıyor.

Tüm bunlara rağmen patlamada yaralanan veya ölen hiç kimsenin olmaması sevindirici bir gelişme. Fakat patlama esnasında arabalarıyla bölgeden geçen iki kişi, hava yastıklarının aniden açılması sonucu hafif şekilde yaralanarak hastaneye kaldırılmış.

Hidrojen yakıtlı araçların satışı askıya alındı

Yaşanan bu patlamanın ardından hidrojen yakıtlı araçlar üreticileri Toyota ve Hyundai, Norveç’te araç satışını askıya aldı. Toyota’nın Mirai, Hyundai’nin ise Nexo isimli modelleri hidrojen yakıtıyla çalışıyordu. Kazanın ardından istasyonların açılması ve gerekli güvenlik önlemlerinin açılmasıyla birlikte iki şirket satışlara kaldıkları yerden devam edebilecekler.

Araç sahiplerinin depoları boş kaldı!

Nel Hydrogen’in sahip olduğu ve kapatma kararı aldığı istasyonlar ise sadece Norveç’le sınırlı değil. Avrupa’nın diğer ülkelerindeki tesisler de belirsiz bir tarihe kadar kepenk kapattı.

Öte yandan Nel Hydrogen, geleneksel fosil yakıt istasyonu Uno X’le işbirliğine gitmiş ve bu markanın bazı istasyonlarında ortak faaliyet göstermeye başlamıştı. Tüm istasyonların bir bir kapanmasıyla hidrojen yakıtlı araç sahiplerinin elinde depolarını doldurmak için pek bir seçenek kalmamış oldu.

Kaynak https://www.autoblog.com/2019/06/12/norway-hydrogen-station-explodes-toyota-hyundai-halt-sales/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

1 Yorum
  1. Anonim

    essek herifler sanki dunya kendilerinin istedikleri gibi tahrip yapiyorlar pislik herifler.bu dunyada ben de yasiyorum benim dunyami pislwtmeye ne haklari var