Otobanın ortasında güncelleme alan elektrikli otomobil trafiği felç etti!

Elektrikli otomobil girişimlerinden NIO'nun üretmiş olduğu model, sürücünün Çin'deki bir otobanda seyahat ederken yazılım güncellemesini aktif hale getirmesinin ardından yolda kaldı ve trafiği felç etti!

Abone ol

Elektrikli otomobil girişimlerinden NIO‘nun üretmiş olduğu model, sürücünün Çin’deki bir otobanda seyahat ederken yazılım güncellemesini aktif hale getirmesinin ardından yolda kaldı ve trafiği felç etti!

Bloomberg ve South China Morning Post‘ta yer alan habere göre direksiyonun başındaki kişi aracı test etmek için almıştı, yanında ise NIO şirketinin bir satış temsilcisi bulunuyordu. Kaza eseri güncellemenin başlatılması sonucu yolun ortasında kalan ve arabaya hiçbir şekilde müdahale edemeyen ikili, 1 saatten fazla bir süre boyunca hareket edemedi.

Çin’de hayli aktif kullanılan sosyal medyası Weibo‘daki profilinden konuya ilişkin paylaşım yapan NIO satış temsilcisi “Polisler geldi, gitti, daha sonra yeni polisler geldi. Ancak biz tüm bunlar olurken arabanın camını bile açamadık” dedi.

Şirket özür diledi

Yaşanan bu ilginç olayın ardından NIO, Weibo üzerinden bir özür mektubu paylaştı. Şirketten yapılan açıklamada OTA güncellemelerinin doğrulama işlemlerinin optimize edileceği belirtilirken, müşterilere de bahsi geçen güncellemeleri sadece araba güvenli bir yerde park halindeyken yapmaları gerektiği hatırlatıldı.

Tesla’nın Autopilot, GM’nin ise Super Cruise isimli otonom sürüş teknolojileri arabaları akan trafikte kazaya karışmadan sağ salim varış noktasına ulaştırabiliyor. Ancak NIO örneğinde de yaşandığı gibi bazen umulmadık taş baş yarabiliyor ve ortaya bu tür basit, önlenebilir hatalar çıkabiliyor. Temennimiz odur ki NIO bu hatayı giderir ve çok daha stabil bir güncelleme sistemini hayata geçirir.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

2 Yorum
  1. Anonim

    tesla çok mükkemmel sanki.editör amerikalı sanırım amerikan araçlarını tavsiye ediyor,reklam kokulu haberler!

  2. Anonim

    Ne diyelim? #Madeinchina