Özbekistan’ın yerli Volkswagen Caddy’si yakında satışa çıkıyor

Spot.uz sitesinde yer alan habere göre Özbekistan, ülke sınırları içerisinde üretilen yerli Volkswagen Caddy modelinin satışına hazırlanıyor.

Abone ol

Spot.uz sitesinde yer alan habere göre Özbekistan, ülke sınırları içerisinde üretilen yerli Volkswagen Caddy modelinin satışına hazırlanıyor. Ülkede kurulan Volkswagen fabrikasında banttan inecek ilk Caddy’nin 27 Temmuz’da teslimatı gerçekleştirilecek.

Konuya ilişkin VW cephesinden yapılan açıklamada “27 Temmuz 2020 sabahında aracın çevrimiçi tanıtımını gerçekleştireceğiz. Daha sonra banttan inecek arabaların satışı Taşkent’in Sergeli bölgesindeki Volkswagen bayisinde gerçekleştirilecek” denildi. Öte yandan Özbek malı Volkswagen Caddy’lerin fiyatı ise henüz gizliliğini koruyor.

VW’nin Rusya’daki ayağı işin içinde

Uzavtosanoat ve Volkswagen Group Rus, geçtiğimiz Mart ayında Özbekistan’daki Cizzak serbest ticaret bölgesinde kurulacak fabrikayla hafif ticari araç üretimine başlamak üzere el sıkışmıştı. Bu kapsamda Jizzakh Otomobil Fabrikası LLC isimli yeni bir şirket kurulmuştu. Bugün geldiğimiz noktada bu işbirliği ilk meyvesini vermek üzere.

Kendi bayi ağını kuracak

Her ne kadar fabrika kurmuş olsa da Volkswagen’in Özbekistan’daki bayi ağı da çok geniş değil. Bu sebepten ötürü Fergana, Taşkent ve Cizzak şehirlerinde VW’nin yetkili servis ve bayilerden oluşan kendi ağını kuracağı belirtiliyor.

2022 yılından itibaren ise sadece hafif ticari araç Caddy değil, VW markasının diğer binek otomobil modellerinin de Özbekistan sınırları içerisinde üretilmesi hedefleniyor. Özbekistan aynı zamanda Çin menşeli Changan markasının küçük kamyon modellerinin üretimine de ev sahipliği yapacak. Namangan serbest ticaret bölgesinde kurulacak bu fabrikada banttan inecek kamyonlar iç ve dış pazarlarda satılacak.

Kaynak https://en.trend.az/business/transport/3274448.html

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!