PSA Grubu düşen satış adedine rağmen kâr açıkladı

Bünyesinde Peugeot ve Citroen markalarını bulunduran Fransız otomobil devi PSA Grubu, bugün yapılan basın açıklamasıyla düşen satış adedi ve gelirlere rağmen yılın ilk 6 ayında kâr etmeyi başardıklarını duyurdu. 

Abone ol

Bünyesinde Peugeot ve Citroen gibi çeşitli markaları bulunduran Fransız otomobil devi PSA Grubu, bugün yapılan basın açıklamasıyla düşen satış adedi ve gelirlere rağmen yılın ilk 6 ayında kâr etmeyi başardıklarını duyurdu.

DS, Opel ve Vauxhall markalarının da sahibi olan PSA’nın yayınladığı bültende net kâr oranının Ocak ile Haziran ayları arasında yüzde 23.7 oranında artış göstererek 1.8 milyar Euro’ya kadar yükseldiği bilgisi yer aldı. Fakat bunun zıttı olarak gelirler yüzde 0.7 oranında düştü ve yılın ilk 6 ayı için 38.3 milyar Euro’da kaldı.

Temmuz ayının başlarında da haberlere çıktığı üzere PSA Grubu’nun ilk 6 ay içerisinde toplam sattığı araç sayısı yüzde 12.8 oranında düşüşle 1.9 milyon oldu.

Satış grafiğindeki gerilemenin sebebi ne?

Yatırımcılarla yapılan telekonferans görüşmesinde grubun muhasebe müdürü Philippe de Rovira “Yılın ilk yarısında otomobil pazarı daha zorlu hale geldi. Ancak bu, bizi net kâr açıklamaktan geri koyamadı. Verimli iş yapımız ve yeni modellerimizin ciddi başarısı bunda önemli rol oynadı” değerlendirmesinde bulundu.

Satılan otomobil adedinin gerilemesinin en büyük sebeplerinden biri, ABD yaptırımlarıınn İran’ı vurması. Bu sebeple PSA Grubu ülkede araç satamaz hale geldi. Neyse ki grup yönetimi İran’da satılan arabaların sonucu kazanılan parayı kâr/zarar hanesine dahil etmediği için bu durum grubun mali tablolarını sarsmamış oldu.

Bir diğer önemli faktör de Çin’deki satış rakamlarının keskin şekilde düşmesi. 300 milyon Euro civarında bir kayıpları olduğunu açıklayan Rovira, Çin genelinde üretimde küçülmeye gideceklerini de duyurdu.

Kaynak https://www.france24.com/en/20190724-peugeot-citroen-lifts-profits-despite-falling-sales

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

1 Yorum
  1. Anonim

    büyük şirketler her zaman bir youlunu buluyor