Renault Avrupa’daki elektrikli otomobil satışlarında Tesla ve VW’yi solladı

Renault bu hafta yayınladığı satış rakamlarıyla gözü Tesla'nın borsadaki hisse grafiklerinden başka bir şeyi görmeyenleri şaşırttı.

Abone ol

Renault bu hafta yayınladığı satış rakamlarıyla gözü Tesla’nın borsadaki hisse grafiklerinden başka bir şeyi görmeyenleri şaşırttı. Buna göre Fransız otomobil üreticisinin tamamen elektrikle çalışan Zoe modeli, bu yılın ilk yarısında Avrupa’da en çok satan elektrikli model oldu. Zoe’nin Model 3’ü sollayarak birinciliğe yükselmesinde çoğu ailenin ikinci araba tercih olmasının payı büyük.

Bu küçük kompakt araç Avrupa’da 32 bin Euro’dan başlayan fiyatlarla satılıyor. 2009 yılında, o sıralar Carlos Ghosn henüz Japonya’dan Lübnan’a kaçmamışken Frankfurt Otomobil Fuarı’nda konsept versiyonu tanıtılan araç bugün çevre hassasiyeti olan ve benzin masrafından kurtulmak isteyenlere hitap ediyor.

Dev rakiplerini geride bıraktı

Aradan 3 yıl geçtikten sonra ilk seri üretim Zoe modeli banttan indi. Sonraları hafifçe makyajlanan ve menzil değeri iyileştirilen araçla ilgili ne olduysa son yıllarda oldu.

Öyle ki 2020’nin ilk 6 ayında Zoe’den sadece Avrupa’da 38 bin adet satıldı. Dört kapılı hatchback modeli böylece Tesla’nın Model 3’ünü, VW’nin e-Golf’ünü ve Nissan’ın Leaf modelini sollamayı başardı.

Otomobil sektörüyle ilgili araştırma ve analizleriyle bilinen Jato Dynamics’in analistlerinden Felipe Munoz bu konuya ilişkin “Aslında Zoe uzun bir süredir piyasada var olan bir araç. Bu yüzden 2020’nin ilk 6 ayı için ulaştığı bu satış rakamları biraz şaşırtıcı oldu” değerlendirmesini yaptı. Haksız da sayılmaz doğrusu.

Türkiye’de fiyatı halen daha fahiş seviyelerde olan Zoe modelinin günün birinde Avrupa’daki gibi kolay ulaşılabilir olması temennimiz.

Kaynak https://www.thenational.ae/business/technology/renault-overtakes-tesla-and-volkswagen-to-top-europe-s-ev-sales-1.1053866

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!