Şaka değil: Araba plakalarında ’emoji’ dönemi başladı!

Dünyanın hemen yer ülkesinde alfabe standart bir şekilde A'dan Z'ye kadar gidiyor, ancak çeşitli Avrupa ülkelerinde bu harfler çeşitlenebiliyor.

Abone ol

Dünyanın hemen yer ülkesinde alfabe standart bir şekilde A’dan Z’ye kadar gidiyor, ancak çeşitli Avrupa ülkelerinde bu harfler çeşitlenebiliyor. Araba plakalarında da harf ve rakamlardan oluşan kombinasyonlar evrensel olarak kullanılıyor.

Peki ya tüm bunlar kendinizi ve özgünlüğünüzü ifade etmede yetersiz kalıyorsa? Avustralya’nın Queensland eyaleti bu soruya ilginç bir cevap getirdi: Emojiler!

Ücretini ödedikten sonra 5 emoji seçilebiliyor

475 Avustralya doları veya mevcut kur üzerinden 1800 TL kadar bir ek ödeme yaptıktan sonra Queensland eyaletinde yaşayan araç sahipleri, seçili 5 adet emojiden herhangi birini plakalarında kullanabilme hakkına kavuştular. Daha önce de Queensland’da plakanın beyaz zeminini özelleştirip farklı bir renkte kullanma imkânı sunulmuştu.

Gülücük, güneş gözlüğü, göz kırma, gülmekten ağlama ve kalp gözlü olmak üzere 5 farklı emoji seçeneğine kavuşan sürücüler bu karardan mutlu.

Harf ve rakamlardan oluşan normal plakanın sonuna gelen emojiler sayesinde trafikte farklı görünmek isteyen kişilere gün doğdu diyebiliriz. Fakat yine de 707 beygirlik bir Dodge sahibinin HELLCAT yazılı plakasının sonuna kedi emojisi koyamıyor oluşu üzücü.

Tartışmalara yol açtı

Her ne kadar güzel bir gelişme gibi görünüyor olsa da The Verge‘de yer alan habere göre plakalarda emojilerin kullanıma girmesi, ülke genelinde tartışmalara yol açtı.

Queensland Hukuk Topluluğu‘nun Başkanı Bill Pots, Brisbane Times gazetesine verdiği demeçte “Bir kaza sonrasında plakanızdaki emojiyi kağıda nasıl yazacaksınız?” sorusunu sordu. Haksız da sayılmaz.

Kaynak https://www.autoblog.com/2019/02/21/australia-queensland-license-plate-emojis/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!