Sakarya’daki Toyota fabrikasında üretim durdu

Japon otomotiv devi Toyota Motor'un Sakarya'daki fabrikasında bantlar tamamen durdu. 

Abone ol

Japon otomotiv devi Toyota Motor’un Sakarya’daki fabrikasında bantlar tamamen durdu. Anadolu Ajansı’nın yayınladığı habere göre 13 Ağustos tarihine kadar fabrika kapalı kalmaya devam edecek. Bu süre zarfında üretim tesisinde senelik rutin bakım çalışmaları gerçekleştirilecek. Böylelikle üretimin ilerleyen dönemde kesintisiz sürmesi sağlanmış olunacak.

Bu süre zarfında çoğu işçi ücretli izne gönderilecek. Yalnızca bakım ve tamir ekibi, Toyota’nın en çok satan modellerinin üretildiği fabrikada çalışmaya devam edecek. Personelin bantların ve robotların bakımının gerçekleştirilmesi için 13 Ağustos’a kadar vakitleri olacak.

Hatırlanacağı üzere Toyota Türkiye geçen senenin Ağustos ayında da fabrikasını yıllık rutin bakım gerekçesiyle bir süreliğine kapatma kararı almıştı.

Fabrika çoğunlukla ihracata çalışıyor

Resmî rakamları incelediğimizde geçen sene Toyota’nın Türkiye’de 251 bin 637 adet otomobil ürettiğini görüyoruz. Bunların ise 230 bin 659 adedi doğrudan başka ülkelere ihraç edilmiş. Yani fabrika çoğunlukla iç pazara değil, ihracata çalışıyor. Bu yüzden fabrikanın kapalı kalması bayilerdeki sıfır araba stoğunu çok fazla etkilemeyecek.

Koronavirüs salgını döneminde de Türkiye’deki diğer çoğu fabrika gibi Toyota’nın üretim tesisleri de kepenk kapatmıştı. Halen daha üretim hattında çalışmayan personeli için uzaktan çalışma imkânı sunan şirket, geçen Haziran ayında İŞKUR’la anlaşmaya giderek üretimi hızlandırmak için 800 kişiyi daha istihdama kazandırmıştı.

Şirketlerin pandemi nedeniyle oluşan mali krizi gerekçe göstererek işçi çıkartmaya can attığı bir dönemde Toyota’nın bu hareketi takdiri hak etmişti doğrusu.

Kaynak https://ahvalnews.com/turkey-manufacturing/toyota-halts-production-turkey

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

2 Yorum
  1. Anonim

    Ne haber yapmaktan ne metin yazmaktan ne vatandan ne milletten anlıyorsunuz rezalet başka birşey değil. Bu ne biçim haber amacınız infial yaratmak mı?

  2. Anonim

    Bu nasıl başlık yahu…yazıklar olsun…