Sennheiser ve Continental hoparlörsüz ses teknolojisi geliştirdi

Günümüzde otomobiller bundan 10 sene öncesine kıyasla hayal bile edemeyeceğimiz gelişmiş özelliklerle donatılıyor.

Abone ol

Günümüzde otomobiller bundan 10 sene öncesine kıyasla hayal bile edemeyeceğimiz gelişmiş özelliklerle donatılıyor. Öyle ki arabaları artık yürüyen bilgisayarlar olarak nitelendirebilmek bile mümkün.

Tam elektrikli ve hibrid otomobillerin günümüzde daha yaygın hale gelmesi, beraberinde akıllı araba sistemlerinin gelişmesini de getiriyor. Yeni çıkan 5G teknolojisine uyumlu arabalar hem sürücüyü, hem de yolcuyu yol durumu hakkında sürekli bilgilendirebiliyor.

Arabalardaki ses sistemlerinde ise halen daha geleneksel hoparlörler kullanılıyor. Sennheiser ve Continental ise bu gidişatı kökünden değiştirme niyetinde. İki şirketin ortak geliştirdiği proje, arabayı bir bütün olarak hoparlöre çeviriyor ve bildiğimiz hoparlörleri hiç kullanmamayı amaçlıyor.

Garip, değil mi? “Hoparlör olmadan nasıl ses çıkacak?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bu sorunun cevabı sizi daha da şaşırtabilir: Arabanın yüzeyine titreşimler vererek!

A2ated Sound System’i tasarladılar

Malum olduğu üzere Sennheiser, ses üzerine yetkinliğini ispatlamış, pahalı ve kaliteli ses sistemleriyle bilinen bir şirket. Otomobiller için teknolojiler geliştiren Continental şirketiyle beraber tasarladıkları Ac2ated Sound System sayesinde iki firma geleceğin arabaları için özgün bir fikri ortaya koymuş durumdalar.

Bu ses sistemi geleneksel hoparlörleri iptal ederek arabanın içindeki farklı yüzeylere titreşim vererek ses oluşturmayı amaçlıyor. Tıpkı müzik aletlerinin kullanımında olduğu gibi, aynı mantık burada da geçerli. Öte yandan titreşimle ortaya çıkan ses dalgaları sayesinde araç içinde daha fazla hacim oluşturabilmek mümkün hale gelebilir.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

1 Yorum
  1. Anonim

    Araba hoparlör olmuş hala hoparlörsuz diyor