Skandal: Ford, Fiesta ve Focus’un şanzımanındaki hatayı bile bile sümen altı etmiş!

Otomatik şanzımanların klasik manuel şanzımanlara kıyasla daha sık arıza vermeye meyilli olduğu bilinen bir gerçek.

Abone ol

Otomatik şanzımanların klasik manuel şanzımanlara kıyasla daha sık arıza vermeye meyilli olduğu bilinen bir gerçek. Bunun en sık karşılaştığımız örneğinin başında ise Volkswagen’in meşhur DSG şanzımanı geliyor. Öyle ki Şikayetvar’ı açıp “DSG” kelimesini arattığınız zaman mağdurların tamamen fabrikasyon hatası olan bu şanzıman tercihinden ötürü ne denli ağır faturalar ödemeye zorlandıklarına şahit olabiliyorsunuz.

ABD’de yayın yapan Detroit Free Press gazetesinde çıkan bir habere göre ise Ford, Fiesta ve Focus modellerinde kullanılan otomatik şanzımanda tespit edilen bir hatayı bile bile görmezden gelmiş. Öyle ki arabalar henüz satışa çıkmadan önce bu hata zaten biliniyormuş, ancak firma yöneticileri çalışanların bu konuya dair eleştirilerine kulak tıkamış. Çalışanlar da işlerini kaybetmekten çekindikleri için sessiz kalmaktan başka bir şey yapamamışlar.

Sorun çift kavramalı PowerShift şanzımanda

Söz konusu arızalı şanzıman, 2011 ve 2012 yıllarında üretilen Fiesta ve Focus’larda kullanılan DSP6 altı ileri çift kavramalı PowerShift modeli. ABD pazarındaki Ford müşterileri için bir ilk olan bu şanzıman kuru kavramalı olduğu için kendini soğutma özelliğine sahip değil. Zaten hata da bu: Kendini soğutamayan şanzıman hemen arıza veriyor.

ABD’deki Focus ve Fiesta sahibi 4 bin 300’den fazla kişi konuya dair şikayetlerini Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi’ne iletmiş durumdalar. Şimdilerde açılan tazminat ve ayıplı malın iadesi davalarıyla boğuşan Ford, bir yandan da ücretsiz değişim yapmış olmanın yol açtığı 3 milyar dolardan fazla gideri karşılamanın peşinde.

Kaynak https://www.autoblog.com/2019/12/06/ford-fiesta-focus-transmission-problems-everybody-knew/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

3 Yorum
  1. Anonim

    umarım …

  2. Anonim

    Mazdaaaaaa

  3. Anonim

    oldukça salaklarmış… kredin olsun paran olmasa kurtulma ihtimalin yüksek… ama asaletini ve ünvanını yitirmek elindeki parayı kaybetmene ve kalırsa kalanı da tuvalet kağıdı değeine düşürür…