Son VW Beetle üretim bandından ineli tam 40 sene oldu

40 yıl önce bugün, yine bir Cuma günü Almanya'nın kuzeyinde üretilen son Volkswagen Beetle modeli üretim bandından indi.

40 yıl önce bugün, yine bir Cuma günü Almanya’nın kuzeyinde üretilen son Volkswagen Beetle modeli üretim bandından indi. Aradan 40 yıl gibi uzun bir süre geçmesine rağmen Beetle unutulmak şöyle dursun, o kadar çok sevildi ki kült bir model haline gelmeyi başardı.

Çoğu Volkswagen fabrikası emektarı için 19 Ocak 1978 tarihi oldukça anlamlı. Toplamda 16 milyon adet üretilen VW Beetle modelinin üretimi bu tarihte sona ermişti. Peki ne çok hızlı, ne çok konforlu, ne de çok ekonomik olan bu araba nasıl oldu da bu kadar çok satmayı başardı? Bunun cevabı, modelin geçmişinde yatıyor.

Fikir Hitler’den çıktı

Ferdinand Porsche tarafından geliştirilen, Avustralyalı tasarımcı Erwin Komenda’nın çizimlerini yaptığı “Halkın arabası” Adolf Hitler’in tavsiyesi üzerine üretilmeye başlandı. Hitler ortalama bir Alman işçisinin kullanabileceği, uygun fiyatlı bir araba geliştirilmesini istemişti. 1933 yılında Porsche bu istek doğrultusunda çalışmalara başlamış ve ortaya VW Beetle modelini çıkarmıştır.

Kısa süre içinde ünü Almanya sınırlarını aşan model, 1960’ların ABD’sinde en çok satan ithal araç konumuna geldi. Sevimli tasarımı ve uygun fiyatıyla başarıyı yakalayan Beetle dünya genelinde ise 21,5 milyon adet sattı. Halen daha dünyanın en çok satan araçlarından biri olma ünvanı Beetle’a ait.

1970’lere gelindiğindeyse VW Beetle artık demode teknolojisiyle çağın ihtiyaçlarına cevap vermekten çok uzaktı. Mirasını devralan Golf, kısa süre içinde tıpkı Beetle gibi dünya çapında yüksek satış rakamlarına ulaşmayı başaracaktı.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!