Supercharger şarj istasyonları artık daha pahalı

Tesla, Supercharger şarj istasyonlarının maliyetini sessiz sedasız artırma kararı aldı. 

Tesla‘nın satışını gerçekleştirdiği elektrikli araba modellerine ait bataryalar, Supercharger isimli şarj istasyonları sayesinde çok daha hızlı bir şekilde doldurulabiliyor. Özellikle ABD genelinde birçok AVM ve otopark noktasında bu şarj istasyonlarına rastlayabilmek mümkün. Bu da elektrikli otomobil üreticisinin pazardaki diğer rakiplerine karşı elini güçlendiriyor.

Fiyatlar arttı!

Ancak Tesla, şimdilerde Supercharger şarj istasyonlarının kullanım bedelini sessiz sedasız artırma kararı aldı. Buna gerekçe olarak ise ABD’nin eyaletlerinde faaliyet gösteren çeşitli yerel enerji şirketlerinin farklı fiyat politikası benimsemesi gösteriliyor.

İşte yeni rakamlar

Buna göre Tesla sürücülerinin araçlarını şarj ederken ne kadar para harcayacakları eyaletlere göre fark edecek. Örnek vermek gerekirse Kaliforniya‘da kWh başına ödenmesi gereken rakam 0.26 $’a çekildi. Oysa önceden bu rakam kWh başına 0.20 dolardı.

Üstelik diğer eyaletlerde de ciddi bir fiyat artışı söz konusu. Mesela Oregon‘da fiyatlar yaklaşık ikiye katlanarak kWh başına 0.12 dolardan 0.24 dolara yükselmiş. New York‘ta ise ücretler kWh başına 0.19 dolardan 0.24 dolara çıkmış durumda. Özellikle Oregon’da yaşayan Tesla sahipleri bu durumdan hiç de hoşnut değil, ancak yapacakları pek de bir şey yok.

Her Tesla sahibi bu ücretleri ödemek zorunda değil

Evet, Supercharger’ların fiyatı ne olursa olsun tüm Tesla müşterilerinin cebinden para çıkmayacak. Araçlarını 15 Ocak 2017 tarihinden önce satın alan herkes, Supercharger şarj istasyonlarını hiçbir ücret ödemeden kullanabiliyorlar. Geri kalan müşterilerse “kullandıkça öde” şeklinde ücretlendiriliyorlar.

İlginizi Çekebilir

YORUMLAR

Email adresiniz gizli tutulur!