Toyota 86 ve Subaru BRZ’de yeni platforma geçilebilir

Toyota 86 ve onun ikizi Subaru BRZ'ye dair haberler şu sıra gündeme gelmeye devam ediyor. 

Toyota 86 ve onun ikizi Subaru BRZ‘ye dair haberler şu sıra gündeme gelmeye devam ediyor. Son olarak Avustralyalı web sitesi CarSales‘te yer alan bir iddia, ikiz coupe modellerinin yeni versiyonlarında mevcut Impreza platformu yerine Toyota’nın TNGA platformuna geçiş yapılabileceğine işaret etti.

Bu pek de mantıksız sayılmaz, çünkü halihazırda kullanılan Impreza platformu ağır bir şekilde modifiye edilmiş durumda. Yani Impreza’lıktan da çıktığı söylenebilir.

SGP sadece dört çeker araçlar için uygun

Peki bu kararın gerekçesi ne? İsmini gizli tutmak isteyen bir Subaru çalışanı, modelin yeni nesil versiyonlarının arkadan itişli olmaya devam edeceğini belirterek yeni Subaru Global Platform‘un bu ihtiyacı karşılamayacağını söyledi. Malum, bu yeni SGP platformu sürekli dört çeker araçlar için geliştirilmiş.

TNGA platformuna geçiş devrim niteliğinde olabilir

Hal böyle olunca Toyota 86 ve Subaru BRZ için geriye iki seçenek kalıyor: Mevcut Subaru platformunu kullanmaya devam etmek veya Toyota’nın yeni geliştirdiği, halihazırda da Prius, C-HR, Camry ve Highlander modellerine güç veren TNGA isimli platforma terfi etmek. Üstelik TNGA platformu arabanın ağırlığını düşük tutup yakıt tasarrufu sağlamasına da imkân tanıyabilir.

Nitekim bahsi geçen haberi sızdıran Subaru çalışanı, SGP için “Bu çok esnek bir platform, fakat sadece sürekli dört çeker arabalarda kullanılabiliyor. Bu da bizim en iyi olduğumuz şey, dört çeker sürüş” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak https://www.autoblog.com/2019/04/24/toyota-86-subaru-brz-move-to-toyota-platform/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!