Toyota kamyonet fabrikasını Meksika’ya taşıyor

Japon otomobil devi Toyota, ülkemizde satışı olmayan Tacoma isimli kamyonet modelinin üretimini ABD'den Meksika'ya kaydırmaya karar verdi. 

Abone ol

Japon otomobil devi Toyota, ülkemizde satışı olmayan Tacoma isimli kamyonet modelinin üretimini ABD’den Meksika’ya kaydırmaya karar verdi. Şirketten yapılan basın açıklamasında Kuzey Amerika bölgesini kapsayan üretim operasyonuyla ilgili yeni bir strateji geliştirildiği, ortak mimari platformların kullanılması için Meksika’ya üretime başlanacağı belirtildi.

ABD’nin Teksas eyaletine bağlı San Antonio’daki Toyota fabrikası bu taşınma kararı sayesinde artık daha fazla SUV üretimi gerçekleştirebilecek. Sequoia isimli SUV’u ABD’de hayli sevilen Toyota, böylelikle bir taşla iki kuş vurmuş olacak aslında.

Modernizasyon için kesenin ağzı açıldı

Yine Toyota’dan yapılan bir diğer açıklamada Indiana eyaletindeki fabrikanın modernizasyon işlemleri için 1.3 milyar dolarlık bir yatırım yapıldığı ifade edildi. Öte yandan yöre halkından 500 kişinin daha iş hayatına kazandırılacak olması cabası. Keza Tacoma’nın Meksika’da üretilecek olması, Toyota’nın mevcut fabrikalarında çalışan işçilerin işini kaybetmelerine de yol açmayacak.

Geçtiğimiz Perşembe günü ABD Senato’su tarafından onaylanan son ticaret anlaşması sayesinde Kuzey Amerika bölgesinde bulunan Meksika gibi ülkelerde üretim yapan otomobil markaları, ABD’ye araç ihraç ederken ek vergiye tabi tutulmayacaklar. Hal böyle olunca firmalar da işçiliğin daha ucuz olduğu Meksika’ya doğru rotayı kırmış durumdalar.

Başka firmalar da taşınabilir

Toyota’nın bu son hamlesi ABD genelinde üretim yapan başka markaların da Meksika’ya taşınma sürecini hızlandırabilir. Bu olursa uzun vadede Amerikan halkı genelinde iş gücü kaybının yaşanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!