Toyota ve Hino ortaklaşa sıfır emisyonlu kamyon geliştirecek

Toyota sahipliğindeki Hino markasını ülkemizde satılan kısa şasili kamyon modelleriyle biliyoruz.

Abone ol

Toyota sahipliğindeki Hino markasını ülkemizde satılan kısa şasili kamyon modelleriyle biliyoruz.

Daha çok ağır yük taşımacılığında kullanılan kamyonlar ve Uzakdoğu Asya’da çok sevilen otobüs modelleri üzerine ihtisas geliştiren Hino, şimdilerde Toyota ile işbirliğine giderek hücre yakıtlı yeni bir kamyon modeli geliştirmek üzere kolları sıvadı. Sıfır emisyon salgılayacağı belirtilen bu ağır tonajlı kamyonu beraber ortaya çıkaracak olan şirketler, testlerin gerçekleştirilmesi aşamasına kadar tüm bilgi birikimlerini birbirleriyle de paylaşacaklar.

Emisyon salınımını düşürmek niyetiyle yola çıkıldı

Hücre yakıtlı bu yeni nesil kamyonun geliştirilme hikayesi ise biraz eskiye dayanıyor. İki şirket CO2 emisyon salınımını düşürmek ve uluslararası ölçekte çevre kirliliğini azaltmak için beraber çalışmak üzere harekete geçmiş ve bir anlaşma imzalamışlardı.

Elektrikli otomobil geliştirmek ve bu araçların toplumda karşılık bulmasını sağlamak için kaynaklarını ortaklaşa kullanmaya karar veren firmaların ilk adımı da bu ağır tonajlı kamyonu geliştirmek oldu.

Ağır tonajlı kamyon adımı çok mantıklı

Bu noktada kamyonun seçilmesi ise boşa değil. Çünkü Japonya genelinde ticari araçların salgıladığı CO2’nin yüzde 60’ı ağır tonajlı kamyonlar kaynaklı. Bu kamyonların emisyon salınımını aza indirmek, genel CO2 seviyesinde önemli bir düşüşün elde edilmesini sağlayabilir.

Hidrojeni önemli ve değerlendirilmesi gereken bir enerji kaynağı olarak değerlendiren Toyota ve Hino’nun bahsi geçen yeni kamyon modelini ne zaman piyasaya süreceği ise şuan için belirsiz.

Kaynak https://www.hino-global.com/corp/news/2020/20200323-002587.html

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!