TÜVTÜRK kusur tablosunu yeniledi! İşte yeni yönetmelik

Ülkemizde araç sahiplerinin belli periyotlarla aracını muayene ettirdikleri kurum TÜVTÜRK testten geçmek için gerekli olan yeni kuralları açıkladı.

Abone ol

Ülkemizde kullanılan araçların trafik ve yol güvenlikleri için her yıl ya da 2 yılda bir girdikleri testleri yapan kurum olan TÜVTÜRK araç sahiplerine yeni testten geçme kurallarını açıkladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni yönetmeliğe göre araçların muayeneden geçmesi zorlaşıyor. Bu değişiklik ile birlikte TÜVTÜRK muayene hizmetlerinin çok daha hızlı olması da sağlanırken ayrıca araç sahipleri yeni yönetmelik hakkında bilgilendiriliyor.

TÜVTÜRK Araçların Muayeneden Geçme Şartlarını Güncelledi!

Açıklanan yeni kurallara göre sürücünün görüş alanında bulunan cam hasarları, standarta uymayan plaka dışı baskılar ve vidalar, boya yansıtıcı folyo gibi maddeler ile birlikte plakaların elektronik sistemler tarafından okunmasını engelleyen sistemler aracı kusurlu olarak nitelendiriyor ve araç muayeneden geçemiyor.

TÜVTÜRK Yeni Kurallar

TÜVTÜRK ayrıca yeni kurallarla birlikte araç sahipleri için 4 önemli soruyu da cevaplandırdı.

TÜVTÜRK’ün cevaplandırdığı sorular ve cevapları ise şöyle;

  • Standart dışı plaka ne anlama geliyor? Aracımın plakasının standartlara uygun olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Yasalar gereği ülkemizde araç plakası basımında tek yetkili kurum, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) olarak belirlenmiştir. TŞOF’un yine yasalarla belirlenen karakterde harfler ve rakamlarının bulunduğu plakalar standart plaka olarak kabul edilmektedir. Plakanızın standartlara uygun olup olmadığını görmeniz için kontrol edebileceğiniz noktalar ise şöyle; 18 Temmuz 1997 tarihinden itibaren ilk kez tescil edilen veya model yılı 1998 ve sonrası olan araçların plakalarında 1 adet TŞOF mührü ve plaka üzerinde TR AY-YILDIZ ile dalga şeklinde bir hologram bulunmalıdır. Ayrıca plakanın solunda, mavi zemin üzerinde TR yazısı da yer almalıdır.

9 Eylül 2011 yılından önce basılan plakalarda Emniyet Genel Müdürlüğünün mührü ile plakayı basan TŞOF’un birlikte mührü bulunabilmekteydi. Yine geçmiş yıllarda, basıldığı tarih itibari ile mavi zemin üzerine TR yazısı olmayan plakalar da vardır. Bu plakalar da muayeneden geçebilmektedir. Önemli olan plakanın yetkili kurum tarafından basıldığının belirlenmesi ve sonradan izinsiz bir değişiklik yapılmamış olmasıdır.

  • Aracımın plakasında TR yazısı mavi değil, kırmızı zeminde. Muayeneden geçebilir miyim?

Plakalarda yasal standartlar, zeminin mavi olmasını gerektirmektedir. TR yazısının zemini mavi renkten farklı olan araçlar, muayeneden ağır kusur nedeniyle kalmaktadır.

  • Plakanın üzerinde bir ekleme var. Standartlara uygun mudur?

Mühürlü ve hologramlı olsa bile yetkili kurum tarafından basıldıktan sonra, harflerin ve karakterlerin boya, kabartma vb. yollarla değiştirilmesi, kenar çizgisinin kesilmesi ve boyanması, plakanın folyo veya camla kapatılması, plaka üzerinde karakteri değiştirme potansiyeli olan çivi, vida gibi her türlü izinsiz müdahale ağır kusur olarak değerlendirilmektedir. Ve bu araçlar muayeneden kalmaktadır.

  • Ön camda küçük bir hasar var. Muayeneden geçebilir miyim?

Araç muayene sırasında cam hasarı kontrolü sadece ön cam için yapılmaktadır. Ön camda bulunan ve sürücünün görüş alanı içinde görüşü engelleyen çatlak, kırık, aşırı derecedeki çizilmeler ağır kusur olarak tanımlanmaktadır. Bu araçlar muayeneyi geçememektedir.

Buna göre;

– Ön cam üzerindeki camın bütünlüğünü bozan tüm hasarlar (ağır hasar) sürücünün görüş alanında olsun veya olmasın ağır kusur olarak değerlendirilir.

– Ön cam üzerindeki camın bütünlüğünü bozmayan sürücünün görüş alanındaki her türlü çatlaklar ve kırıklar ağır kusur olarak değerlendirilir.

– Ön cam üzerindeki camın bütünlüğünü bozmayan sürücünün görüş alanındaki küçük taş izleri hafif kusur olarak değerlendirilir ve muayeneden geçebilir. Ancak, taş/cisim çarpması nedeniyle oluşan sürücünün önündeki taş izinden büyük, hasar ve çatlaklar ağır kusurdur.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!