Uber sürücüsü, yolcuları izinsiz olarak Twitch’te canlı yayınladı

ABD'nin Missouri eyaletine bağlı St. Louis'te yaşayan bir Uber ve Lyft sürücüsü, bu yılın Mart ayından beri en az 700 seyahatini canlı olarak Twitch'te yayınladı. 

ABD’nin Missouri eyaletine bağlı St. Louis‘te yaşayan bir Uber ve Lyft sürücüsü, bu yılın Mart ayından beri en az 700 seyahatini canlı olarak Twitch‘te yayınladı.

Bunları yaparken yolculardan hiçbir şekilde izin istemeyen 32 yaşındaki şoför Jason Gargac, aralarında çocukların da bulunduğu izleyici kitlesine JustSmurf isimli kanalı üzerinden yayın yapmayı sürdürüyor. Yolcuların tam isimlerinin ve adreslerinin canlı yayında paylaşılması ise beraberinde gizlilik tartışmalarını getirdi.

Twitch’te gezinirken aklına gelmiş!

Aslına bakılırsa Gargac, hizmet verdiği yolcuları Twitch’te paylaşan ilk şoför değil. Öyle ki kendisi bu işe nasıl başladığını anlatırken, Twitch’in trend videoları arasında benzer bir videoyu gördükten sonra harekete geçtiğini belirtiyor.

Ancak Gargac’ın bir farkı daha var: Kendisi, yolculardan izin istemeden Twitch’te canlı yayın yapan ilk ve tek Uber şoförü, en azından şimdilik. Çünkü diğer şoförler kayıt yapmak için izin istediklerinde çoğu zaman yolcular buna razı gelmiyor.

Gargac’ın arabasında 3 bin dolar değerinde ön ve arka kamera donanımı bulunuyor. Twitch’te toplamda 4 bin 350 abonesi bulunan Gargac’ın takipçi kitlesinden yaklaşık 100 kişi, kendisine her ay 5 dolar ödemeyi de kabul etmiş durumda.

Uber: Bizlik bir durum yok

Missouri eyaletinin yasalarına göre Gargac’ın yaptığında yasadışı herhangi bir durum yok. Konuya ilişkin Uber ve Lyft’ten yapılan açıklamada da Gargac’ın kendi kurallarını ihlal etmediği bilgisi paylaşıldı. Her iki şirket, sürücülerin yaptıkları eylemler için eyalet kanunlarına göre sorumlu olacağının altını çizmekle yetindi.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!