Üç tekerlekli T-Rex’in detayları gün yüzüne çıktı

Bundan bir ay kadar önce üç tekerlekli ve elektrikli T-Rex modelinden haberdar olmuştuk.

Bundan bir ay kadar önce üç tekerlekli ve elektrikli T-Rex modelinden haberdar olmuştuk. Aradan geçen süre zarfında merak uyandıran bu araçla ilgili herhangi bir fotoğraf veya yeni bilgi kamuoyuyla paylaşılmadı. Ta ki bugüne dek.

Şimdilerde aracın üreticisi Campagna Motors, resmî olarak yaptığı açıklamada modele dair teknik detayları ve görselleri gün yüzüne çıkardı.

Fotoğraflarda görülen elektrikli araç, T-Rex’in ilk prototipi. Henüz üretim bandına girmesi için gerekli onayı almayan modelde bir çift hava soğutmalı elektrikli motor yer alıyor.

140 beygir ve 232 lb-ft güç üretebilen bu motorlar ise gücünü 26 kWh batarya paketinden temin ediyor. Uzun yolda 300 kilometre menzile sahip olan bu bataryaların performansı karışık kullanımda 225 kilometreye kadar düşüyor.

Elektrikli T-Rex’i satın almak isteyenleri ise iki farklı şarj seçeneği bekliyor: Yavaş ve ucuz olan seçenekte bataryayı tamamen doldurmak için 9 saate ihtiyaç var. Hızlı ve pahalı olanı içinse yalnızca 2 saat yeterli.

Batarya üniteleri ve elektrikli sürüş sistemlerinden dolayı prototipin ağırlığı 600 kilograma yaklaşmış durumda. Normal fosil yakıtlı T-Rex aracının ağırlığı ise 525 kilogram. Yani arada 75 kiloluk bir fark söz konusu.

En fazla 180 km/s hız yapabilen araç, 0’dan 100 km/s’ye yalnızca 3.2 saniyede çıkabiliyor. Günümüz standartlarına göre elektrikli araçlar için bu veriye “Muhteşem” diye nitelendirebilmek mümkün değil. Ancak bu modeli alanlar da hızı için tercih etmeyeceklerdir.

Araç halen daha prototip aşamasında olduğu için performansı ve özellikleri ilerleyen dönemde değişiklik gösterebilir. Nitekim henüz ne zaman üretime gireceği de açıklanmış değil.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!