VW elektrikli yarış arabası I.D. R Pikes Peak modelini tanıttı

Volkswagen, bu yaz ABD'nin Colorado eyaletine bağlı Pikes Peak şehrinde düzenlenecek olan yarışta boy göstermesini planladığı tamamen elektrikten güç alan yarış arabası modelini tanıttı. 

Volkswagen, bu yaz ABD’nin Colorado eyaletindeki Pikes Peak dağında düzenlenecek olan yarışta boy göstermesini planladığı tamamen elektrikten güç alan yarış arabası modelini tanıttı. I.D. R Pikes Peak adı verilen modelin asıl hedefi, elektrikli kategorisinde kırılan  8:57.118’lik rekoru egale etmek. Bunu başarmak ise pek de zor olacak gibi durmuyor, çünkü I.D. R bunu başarabilecek güce teknik olarak sahip.

Gövdesinde tamamen karbon fiberden imal edilen malzemelerin kullanıldığı yarış otomobili bu sayede 1 ton 113 kilogram kadar ağırlığa düşmeyi başarmış. Hafiflemiş tasarımının yanı sıra 680 beygir güç ve 479 lt-ft tork üretebilen motoruyla 0’dan 100 km/s’ye 2.25 saniyede çıkan araç, böylece F1 ve Formula E arabalarından da hızlı hale gelmiş bulunuyor.

Alman otomobil üreticisi VW’den yapılan açıklamada araç tasarlanırken hedeflenenin yalnızca maksimum performansı elde etmek olmadığı, enerji kapasitesi ve ağırlık arasındaki dengeyi tutturmanın da gözetildiği belirtildi. Pikes Peak’ta düzenlenecek olan yarış, elektrikli sürüş sistemleri için önemli bir test olacak ve VW’nin gelecekteki I.D. modellerini de etkileyecek. 

Öte yandan hem VW, hem de yarışa katılacak olan diğer markalar için zorlu bir diğer konu da Pikes Peak’ın yarış günleri dışında normal trafiğe açık oluşu. Yani yarış koşulları sanıldığı kadar kolay olmayacak. Bunun için Volkswagen, daha önce de Pikes Peak’ta 3 kez zafer kazanmış olan Romain Dumas‘ı sürücü olarak seçmeye karar vermiş bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!