VW ve Ford, sürücüsüz ve elektrikli otomobillerle ilgili işbirliği yapacak

Otomotiv sektörünün önde gelen iki devi Volkswagen ve Ford, sürücüsüz ve elektrikli otomobil üretim maliyetlerini düşürmek için çok önemli bir işbirliğine gitme kararı aldıklarını açıkladılar.

Abone ol

Otomotiv sektörünün önde gelen iki devi Volkswagen ve Ford, sürücüsüz ve elektrikli otomobil üretim maliyetlerini düşürmek için çok önemli bir işbirliğine gitme kararı aldıklarını açıkladılar. Her iki şirkete de yakın kaynakların paylaştığı bilgilere göre şirketler otonom ve elektrikli yolcu tipi araçlarla ilgili teknoloji paylaşımı yapmaya başlayacaklar.

Hatırlanacağı üzere bu yıl başında, Ocak ayında iki markanın da üst düzey yöneticileri yakında büyük bir ortaklık açıklamasında bulunabileceklerini duyurmuşlardı. Fakat o zaman bu anlaşmanın sadece ticari araç geliştirme sürecini kapsayacağı tahmin ediliyordu.

Ford mühendisliği devreye girecek

An itibariyle elde ettiğimiz bilgiler imzalanan yeni ortaklık anlaşması kapsamında Ford’un orta ölçekte yeni bir kamyonet modeli geliştireceği, bu modelin de global Ranger platformu üzerine yükseleceğine işaret ediyor. Akabinde bu model her iki markanın bünyesinde satışa sunulacak.

Mevcut Ford Transit Custom modelinin Avrupalı müşterilerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak geliştirilecek 1 tonluk versiyonunun üretilmesi de gündemde. Volkswagen bu noktada şehir için hafif yük ve yolcu taşımacılığı için tasarlanan bu modelin geliştirme ve üretim süreçlerinden sorumlu olacak.

Otomobil üreticileri yorum yapmaktan kaçındı

Volkswagen ve Ford markalarının sözcüleri henüz bu habere ilişkin açıklama yapmayı kabul etmiş değiller. Fakat kendilerinden aldığımız tek açıklama “Şuan için müzakereler devam ediyor” yönünde oldu. Ki bu da sektörde dengeleri değiştirebilecek anlaşmanın çok yakında resmen duyurulabileceği anlamına geliyor.

Kaynak https://www.slashgear.com/ford-and-vw-electric-and-driverless-tech-deal-reportedly-imminent-05582924/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!