VW’nin elektriklisi drag yarışında McLaren 720s’i utandırdı

Volkswagen'in elektrikli modelleri için oluşturduğu I.D. serisine dahil olan son araçlar arasında yer alan I.D. R Racecar, sahip olduğu üstün performanslı motoruyla oyunun kurallarını baştan yazmaya aday.

Abone ol

Volkswagen’in elektrikli modelleri için oluşturduğu I.D. serisine dahil olan son araçlar arasında yer alan I.D. R Racecar, sahip olduğu üstün performanslı motoruyla oyunun kurallarını baştan yazmaya aday. İnsanoğlunun fiziksel kısıtlamaları olmasa daha da yüksek hızlara çıkması kuvvetle muhtemel olan tamamen elektrikli bu model, günümüzde piyasada var olan en güçlü süper arabaları dahi utandırabilecek kadar başarılı aslında.

İlk kez 2019 yılında Peak Hill dağına tırmanma etkinliğine katılması ve bu tırmanma yarışında rekor kırmasıyla ses getiren I.D. R modeli, zorlu etabı sadece 7 dakika ve 57 saniyede tamamlamıştı.

Bu veriyle araç motor spor tarihine adını altın harflerle yazdırmakla kalmamış, ardından Çin’in en sarp dağlarından Tianmen Dağı’na yaptığı tırmanışta da bir başka rekor kırmıştı. Bu dağı da 7 dakika 38 saniyede tırmanan araç efsanevi Nurburgring pistini 6 dakika 5 saniyede tamamlamayı başaran tek elektrikli model olma ünvanını da elinde tutuyor.

Şimdilerde ise Volkswagen, I.D. R modeli için yeni bir reklam filmi çekti. Aracın performansına vurgu yapılan bu filmde Top Gear dergisinden Chris Harris oynuyor.

Tam 3 adet elektrikli motora ev sahipliği yapan arabanın önünde iki, arkasında ise bir güç ünitesi konumlandırılmış. Yük dağılımını mükemmel şekilde dengeleyebilmek için iki ayrı batarya hücresine bağlanan bu motorlar 0’dan 100 km/s hıza 2 saniyenin altında çıkma imkânı sunuyor. Haliyle bu performans değerleri de tamamen elektrikli modelin McLaren 720s gibi güçlü bir süper otomobili geride bırakabilmesini sağlıyor.

Kaynak https://www.motor1.com/news/400206/vw-id-r-race-mclaren-720s/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

1 Yorum
  1. Anonim

    elektrikli arabalar fazla abartılıyor. kim arabasıyla yarış yapmak isterki.