Waymo sürücüsüz araçlarını Kaliforniya’da test edecek

Waymo, ABD'nin Kaliforniya eyaletinde gerekli izin başvurusunu gerçekleştirdikten sonra robot taksileriyle insan taşımaya başlamak için ihtiyaç duyulan onayı almayı nihayet başardı. 

Alphabet şirketi bünyesinde bulunan otonom araç girişimi Waymo, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde gerekli izin başvurusunu gerçekleştirdikten sonra robot taksileriyle insan taşımaya başlamak için ihtiyaç duyulan onayı almayı nihayet başardı. TechCrunch’ta yer alan habere göre Kaliforniya Toplu Taşıma Komisyonu en sonunda Waymo’ya yeşil ışık yaktı ve şirketin eyalet tarafından yürütülen Sürücüsüz Araç Yolcu Hizmeti isimli pilot programa katılmasını sağladı.

Bu sayede Waymo artık yolcu taşımaya başlayacak, ancak ilk etapta taşınacak yolcuların tamamı halihazırda Waymo çalışanı olan kişiler olacak. Mobil uygulama aracılığıyla aracı yanlarına çağırabilecek olan personeller bu araçlarla şirketin Güney Körfezi bölgesindeki merkezine ulaşım sağlayabilecekler.

Bazı sınırlamalar mevcut

Henüz ‘pilot’ aşamasında olduğu için Waymo’nun sınırlı sayıda insana sunduğu bu hizmet bazı sınırlamalara sahip. Mesela gerçekleştirilen yolculuklar için kullanıcılardan herhangi bir şekilde para talep edilemiyor. Öte yandan eyalet yönetimi “Ne olur, ne olmaz” diyerek her aracın başında, direksiyonun gerisinde mutlaka bir insan sürücünün bulunmasını şart koşmuş. Hal böyle olunca Waymo’nun hala daha kat etmesi gereken uzun bir mesafe olduğunu söyleyebilmek mümkün.

Bu bir ilk değil

Şunu da belirtmekte fayda var: Bu girişim Waymo için bir ilk sayılmaz. Şirket daha önce de ilk ticari yolcu taşıma faaliyetini geçen sene Arizona’da başlatmış ve gayet olumlu geri dönüşler almıştı. Arizona’nın seçilmesi ise boşuna değil, çünkü ABD’nin bu eyaletinde otonom araç girişimleri için alınması gereken izinler çok fazla sayılmaz.

Kaynak https://www.autoblog.com/2019/07/06/waymo-autonomous-taxis-california/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

2 Yorum
  1. Anonim

    Şu araçlar keşke Türkiye’ye de gelse….

  2. Anonim

    Sürücüsüz araçlar gümbür gümbür geliyor 😀 Hadi bakalım…