Waymo’nun sürücüsüz araçları ücretsiz WiFi’ye kavuşacak

ABD'li teknoloji devi Google'ın da bağlı bulunduğu Alphabet'in bir diğer alt kuruluşu olan sürücüsüz otomobil girişimi Waymo, test sürüşü gerçekleştirmeye başladığı araçlarında WiFi bağlantı seçeneğini sunma kararı aldı. 

ABD’li teknoloji devi Google’ın da bağlı bulunduğu Alphabet’in bir diğer alt kuruluşu olan sürücüsüz otomobil girişimi Waymo, test sürüşü gerçekleştirmeye başladığı araçlarında WiFi bağlantı seçeneğini sunma kararı aldı. Bu sayede yolcular Waymo’nun ücretsiz olarak sunacağı güçlü WiFi bağlantısı sayesinde seyahatlerini daha keyifli gerçekleştirebilecekler. Yolculuk esnasında bilgisayarlarını kullanarak işlerini halledebilecek olmaları ise cabası.

Direksiyonun gerisinde hep bir insan bulunuyor

Her ne kadar şu aşamada otonom taksi hizmeti pek yaygın olmasa da ABD’nin Arizona eyaletine bağlı Phoenix bölgesinde Waymo kendini gayet de kanıtlamış durumda. Bu arada sürücüsüz dediğimize bakmayın, araçlar gerçekten de insan müdahalesi olmadan seyahat edebiliyor ama direksiyonun başında her zaman için bir sürücü bulunuyor. Bu sayede otonom araç yazılımının bozulması veya hata vermesi durumunda elle arabayı kontrol edebilmek mümkün.

Bu yapılan ilk yenilik değil

Müşteri kitlesini daha da genişletmek ve insanların otonom araçlarla ilgili ön yargılarını değiştirmek isteyen Waymo, reklamsız müzik dinleme servisi Google Play Müzik’i tüm taksilerinde sunmaya başlamıştı. Hayli konforlu olan araçlarda klima sürekli çalışıyor ve yol boyunca emniyetli bir sürüş gerçekleştiriliyor. Minivan sınıfındaki arabalarda çocuklar için seyahat koltuğu da bulunuyor. Bu sayede yolcular kendi çocuk koltuklarını taşımaktan kurtulmuş oluyorlar.

Reuters’te yer alan habere göre Waymo şimdiden Phoenix bölgesinde faaliyet gösteren otonom araçlarında ücretsiz WiFi hizmetini test etmeye başladı.

Kaynak https://www.slashgear.com/waymo-is-testing-free-wifi-in-its-self-driving-taxis-08583259/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!