Waymo’nun sürücüsüz araçları ücretsiz WiFi’ye kavuşacak

ABD'li teknoloji devi Google'ın da bağlı bulunduğu Alphabet'in bir diğer alt kuruluşu olan sürücüsüz otomobil girişimi Waymo, test sürüşü gerçekleştirmeye başladığı araçlarında WiFi bağlantı seçeneğini sunma kararı aldı. 

Abone ol

ABD’li teknoloji devi Google’ın da bağlı bulunduğu Alphabet’in bir diğer alt kuruluşu olan sürücüsüz otomobil girişimi Waymo, test sürüşü gerçekleştirmeye başladığı araçlarında WiFi bağlantı seçeneğini sunma kararı aldı. Bu sayede yolcular Waymo’nun ücretsiz olarak sunacağı güçlü WiFi bağlantısı sayesinde seyahatlerini daha keyifli gerçekleştirebilecekler. Yolculuk esnasında bilgisayarlarını kullanarak işlerini halledebilecek olmaları ise cabası.

Direksiyonun gerisinde hep bir insan bulunuyor

Her ne kadar şu aşamada otonom taksi hizmeti pek yaygın olmasa da ABD’nin Arizona eyaletine bağlı Phoenix bölgesinde Waymo kendini gayet de kanıtlamış durumda. Bu arada sürücüsüz dediğimize bakmayın, araçlar gerçekten de insan müdahalesi olmadan seyahat edebiliyor ama direksiyonun başında her zaman için bir sürücü bulunuyor. Bu sayede otonom araç yazılımının bozulması veya hata vermesi durumunda elle arabayı kontrol edebilmek mümkün.

Bu yapılan ilk yenilik değil

Müşteri kitlesini daha da genişletmek ve insanların otonom araçlarla ilgili ön yargılarını değiştirmek isteyen Waymo, reklamsız müzik dinleme servisi Google Play Müzik’i tüm taksilerinde sunmaya başlamıştı. Hayli konforlu olan araçlarda klima sürekli çalışıyor ve yol boyunca emniyetli bir sürüş gerçekleştiriliyor. Minivan sınıfındaki arabalarda çocuklar için seyahat koltuğu da bulunuyor. Bu sayede yolcular kendi çocuk koltuklarını taşımaktan kurtulmuş oluyorlar.

Reuters’te yer alan habere göre Waymo şimdiden Phoenix bölgesinde faaliyet gösteren otonom araçlarında ücretsiz WiFi hizmetini test etmeye başladı.

Kaynak https://www.slashgear.com/waymo-is-testing-free-wifi-in-its-self-driving-taxis-08583259/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

9 Yorum
 1. Anonim

  Otonom araç sektöründe yapılan yatırımlar heyecan veriyor…

 2. Anonim

  Çok güzel bir haber 🙂

 3. Anonim

  Teknolojinin hızına yetişilemiyor… Önceden hayal etiklerimiz şimdi bir bir gerçeğe dönüşüyor…

 4. Anonim

  Güzel bir gelişme 🙂

 5. Anonim

  giderek daha cazip hale getiriliyor sürücüsüz araçlar

 6. Anonim

  Daha ne teknolojiler göreceğiz bakalım, sırada uçan arabalar var 😀 – Sinan Gözcü

 7. Anonim

  Otonom araçların şimdilik güvenliği tartışılır fakat güzel bir gelişme…

 8. Anonim

  sürücüsüz araçlar sağladığı imkanlarla gönlümüzü fethediyor

 9. Anonim

  bu sürücüsüz araçlar gerçekten çığır açacak gibi