Yeni Toyota-Mazda fabrikası 4 bin kişiye istihdam sağlayacak

Japonyalı otomotiv üreticileri Toyota ve Mazda, geçtiğimiz Çarşamba günü ABD'nin Alabama eyaletinde 1.6 milyar dolarlık fabrika yatırımı yapacaklarını duyurdu.

Japonyalı otomotiv üreticileri Toyota ve Mazda, geçtiğimiz Çarşamba günü ABD’nin Alabama eyaletinde 1.6 milyar dolarlık fabrika yatırımı yapacaklarını duyurdu. Böylece fabrikanın üretime başlamasıyla birlikte Alabama genelinde 4 bin kişiye istihdam sağlanacak.

Fabrika kurmak için arsa arayışına girdiklerini duyuran Japon şirketleri çekmek için birçok eyalet mücadele etti, ancak Alabama Valisi Kay Ivey ve şirket yetkilileri geçtiğimiz gün anlaşmaya vardılar. Buna göre kurulacak olan fabrikada senelik 300 bin adet araba üretilecek. Kuzey Amerika’da çok satan Toyota Corolla ve Mazda’nın yeni küçük SUV modeli bu fabrikalardaki bantlardan inecek. Üretimin ise 2021’den itibaren başlaması planlanıyor.

Şirketlere dev vergi teşvikleri sunuldu

Yabancı otomotiv firmaları fabrika kurarken çoğunlukla ABD’nin Güney kısmında kalan eyaletleri tercih ediyor. Bu eyaletlerin bölgesel yönetimleri de çoğu zaman şirketlere büyük vergi indirimleri, ucuz işçilik fırsatı ve sendikanın yerine işverenin haklarını koruyan yasalar sunarak istihdam oluşturmaya çalışıyor.

Alabama da bu eyaletlerin sonuncusu olarak Toyota ve Mazda şirketlerine 379 milyon doları aşan bir vergi indirimi teklif etti. Tabii Japon otomotiv devlerinin bu kararı alırken Alabama’nın ülkenin en büyük beşinci otomotiv üreticisi eyaleti Tennessee’ye olan yakınlığını göz ardı ettiğini de söyleyemeyiz. Bu iki otomotiv üreticisi, zaman zaman ortak fabrikalar kurarak maliyetleri düşürmeleriyle biliniyor. Alabama eyaletinde inşa edileceği açıklanan fabrika da bu ortaklığın görülen en son örneği olarak kayıtlara geçti.

İlginizi Çekebilir

YORUMLAR

Email adresiniz gizli tutulur!