Yenilenen Mercedes S-Class yarı otonom özelliğe sahip olacak

Alman lüks otomobil markası Mercedes Benz, 2020 model S-Class'ta şirketin kendi bünyesinde geliştirilen yarı otonom sürüş sistemine yer vermeye hazırlanıyor.

Abone ol

Alman lüks otomobil markası Mercedes Benz, 2020 model S-Class‘ta şirketin kendi bünyesinde geliştirilen yarı otonom sürüş sistemine yer vermeye hazırlanıyor.

Mercedes hayranlarını heyecanlandıran bu bilgi bizzat şirketin AR-GE bölümünün başındaki isim tarafından açıklandı. Basın mensuplarına verdiği demeçte sistemin “Seviye 3” otonom olacağını doğrulayan Ola Kaellenius, arabanın belli şartlar altında sürücüden hiçbir komut alma ihtiyacı duymaksızın hareket edebileceğini belirtti. Ancak ihtiyaç halinde şoförün arabaya müdahale etmeye hazır olması gerekeceğini de not düştü.

İlk kez S-Class’ta yer alacak

Daimler AR-GE‘nin üst düzey yöneticisi Kaellenius, henüz çok yeni olan bu özelliğin diğer modellerde yer almadan önce ilk kez S-Class’ta kullanılacağını belirtti. Aslında bu beklenen bir şeydi, çünkü Mercedes yenilikçi teknolojilerini hep en lüks ve görkemli modellerinde sunmayı tercih ediyor.

Bahsi geçen yarı otonom sürüş sistemi, Audi’nin 2019 model A9 lüks sedanında yer verdiği Yoğun Trafik Pilotu özelliğine benzer nitelikte olacak. Araba bu sayede yoğun trafik şartlarında kendi başına kontağı çevirecek, kapatacak ve dönüş yapabilecek. Son olarak bu sistemin Tesla’nın mevcut modellerinde kullanılan ünlü Autopilot yazılımından daha akıllı ve gelişmiş olacağını da belirtelim.

Her pazarda aktif olmayabilir

Yalnız halen daha sürücüsüz otomobillerle ilgili yasal mevzuat çalışmaları tüm ülkelerde sonlanmış değil. Hal böyle olunca katı kısıtlamaların olduğu ülkelerde 2020 model S-Class’ın 3. Seviye otonom sürüş teknolojisine sahip bir şekilde satışa sunulmamasına şahit olabiliriz.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!