Yenilenen Tesla Model 3 ve Y’nin menzil değeri arttı

Tesla ürün gamındaki en makul fiyatlı elektrikli arabaları olan Model 3 ve Model Y'nin 2021 modelini görücüye çıkardı.

Abone ol

Tesla ürün gamındaki en makul fiyatlı elektrikli arabaları olan Model 3 ve Model Y’nin 2021 modelini görücüye çıkardı. Hem hız, hem de menzil değeri artan arabalarda dikkatli gözlerin fark edebileceği ufak tasarımsal müdahaleler de hayata geçirildi.

Malum olduğu üzere Tesla diğer otomobil üreticileri gibi her sene farklı model çıkarmayı ve köklü tasarım değişiklikleri yapmayı pek tercih etmeyen bir firma. Bunun yerine daha çok yazılımsal ve donanımsal iyileştirmelere odaklandıklarını söyleyebiliriz. 2021 Model 3 ve 2021 Model Y de bahsettiğimiz bu iyileştirmelerden nasibini almış bulunuyor.

2021 Model 3’ü ele alacak olursak, tam dolu batarya ile arabanın kat edebileceği menzil değeri artmış durumda. Standart bataryaya sahip modelin menzili 402 kilometreden 423 kilometreye kadar yükselmiş. Aynı modelin uzun menzil kapasiteli çift motorlu versiyonu ise 519 kilometre yerine 568 kilometre yol gidebiliyor artık. Model 3’ün en hızlı versiyonu olan Performance paketinde ise menzil değeri 481 kilometreden 506 kilometreye çıkmış bulunuyor.

Tabii tüm bu değerler Tesla tarafından hesaplanmış tahminî rakamlar. Resmî EPA değerleri henüz paylaşılmış değil. Öte yandan hız noktasında da Model 3’te iyileştirme mevcut. Örneğin Standart Range Plus modeli 0’dan 100 km/s hıza 5.3 saniyede çıkabiliyor artık. Çift motorlu Long Range’de bu değer 4.2 saniye, Performance’de ise 3.1 saniye olarak kayıtlara geçmiş.

Elektrikli crossover 2021 Model Y’de ise toplam menzil değeri yalnızca 10 kilometre artmış. Tabii tüm bu iyileştirmeler yapılırken batarya boyutunda herhangi bir değişikliğin olmadığını da belirtelim. Yalnızca yazılımsal müdahaleler sonucu menzil değerinde bu artış elde edilebilmiş.

Kaynak https://www.slashgear.com/tesla-model-3-and-model-y-2021-refresh-brings-range-style-and-cabin-upgrades-16643000/

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!