Yılın ilk yarısında satışları azalan Mazda hedef küçültmek zorunda kaldı

Mazda Motor takvim yaprakları 2024'ü gösterdiğinde tüm dünya genelinde 1.8 milyon adet otomobil satma hedefini bir süre önce duyurmuştu.

Abone ol

Mazda Motor takvim yaprakları 2024’ü gösterdiğinde tüm dünya genelinde 1.8 milyon adet otomobil satma hedefini bir süre önce duyurmuştu. Ancak 2020 yılının ilk yarısında satılan otomobil sayısının düşmesi sonucu bu plan şimdiden revize edildi. Nikkei gazetesinin ulaştığı bilgilere göre Japon otomobil markasının bu kararı almasının gerekçesi, Koronavirüs salgınının sektörde yol açtığı olumsuz etkiler.

Henüz duyurusu yapılmış değil

Mazda’nın dünya çapında sattığı otomobil sayısı yılın ilk yarısında hedeflenin çeyreği kadar azaldı. Hal böyle olunca 2024 hedeflerini revize etmek de kaçınılmaz hale geldi. Ancak bu karar henüz kamuoyuyla paylaşılmış değil. Muhtemelen yarın, Cuma günü bu duyuru yapılabilir.

İşin kötü tarafı sektördeki kötü gidişattan etkilenen tek Japon otomobil üreticisi Mazda değil. Geçtiğimiz hafta Nikkei’nin yayınladığı haberde Mitsubishi’nin Japonya’daki SUV fabrikasını geçici bir süreliğine de olsa kapatmayı planladığı bilgisi yer almıştı.

COVID-19 salgını tüm dengeleri bozdu

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Mazda, orta vadeli iş planı kapsamında 1.8 milyon adet otomobil satmayı planlıyordu. Bu 2018 yılının satış rakamlarına göre yüzde 15’lik bir artışa denk geliyordu. Fakat Mart ayı itibariyle satışlar yüzde 9 oranında gerileyerek 1.41 milyon adette kaldı. Bunda yeni çıkan modellerin pek tutulmaması ve COVID-19 salgınının etkileri de önemli rol oynadı tabii.

Yakıt verimliliğiyle öne çıkan Skyactiv motorlu CX-30 SUV ve yeni Mazda3’ü tanıtan şirket, potansiyel araç alıcıları arasında beklendiği kadar heyecan oluşturamamış gözüküyor.

Kaynak https://asia.nikkei.com/Business/Automobiles/Mazda-slams-brakes-on-1.8m-auto-sales-goal-after-less-than-a-year

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!