En Hızlı SUV Alfa Romeo Stelvio Oldu

Alfa Romeo, şimdi de Stelvio Quadrifoglio ile dünyanın en hızlı SUV'u unvanını kazandı.

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, Almanya’nın efsanevi pisti Nürburgring’de rekora imza attı. Stelvio Quadrifoglio, pisti 7 dakika 51.7 saniyede turlayarak bir SUV tarafından ulaşılan en hızlı süreyi elde etti.

Daha önce Giulia Quadrifoglio ile dünyanın en hızlı dört kapılı otomobili unvanına hak kazanan Alfa Romeo, şimdi de Stelvio Quadrifoglio ile dünyanın en hızlı SUV’u unvanını kazandı. Dünyanın en hızlı SUV aracı Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio olmuş oldu.

Alfa Romeo Stelvio Göz Dolduruyor

Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio’da, 2.9 litre V6 Twin-Turbo motor görev yapıyor ve 510 HP gücü sadece 150 milisaniyede vites değişimi gerçekleştirebilen 8 ileri otomatik şanzımanla dört tekerleğe birden aktarabiliyor.

Alfa Romeo’nun tüm dünyadaki ün ve başarısına ön ayak olan tarihi modellerinin modern temsilcilerinden Stelvio, Almanya’daki Nürburgring pistini 7 dakika 51.7 saniyede turlayarak dünyanın en hızlı SUV’u unvanını kazandı. Stelvio Quadrifoglio, 12,9 mil uzunluğundaki Nordschleife döngüsünü en son SUV rekorundan 8 saniye daha hızlı bir sürede turladı. Dünyanın en hızlı SUV aracı Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio olmuş oldu.

Alfa Romeo Stelvio

Bu rekora daha önce Giulia Quadrifoglio’nun dünyanın en hızlı 4 kapılı otomobili unvanını aldıran Fabia Francia pilotajında ulaşan Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, 50:50 ağırlık dağılımı, kompozit karbon fiber malzemelerle üretilen hafif karoseri ve dört tekerlekten çekiş sistemiyle dikkat çekiyor.

Alfa Romeo Stelvio Motor Özellikleri

Stelvio Quadrifoglio’da, 2.9 litre, Twin-Turbo V6 motor görev alırken, tam 510 HP’lik güç üretiyor. Sınıfının litre başına en fazla güç üreten 24 supaplı motoruyla işbirliği yapan 8 ileri otomatik şanzıman, Yarış modunda sadece 150 milisaniye gibi rekor bir sürede vites değişimi gerçekleştirirken, Q4 dört tekerlekten çekiş sistemiyle birlikte gücü dört tekerleğe birden aktarıyor.

Adaptif süspansiyon sistemiyle yol tutuş kabiliyeti mükemmele yakın olan Stelvio Quadrifoglio’yu durdurma görevini ise ultra yüksek performanslı, karbon-seramik kompozit malzemelerle üretilen Brembo fren sistemi üstleniyor.

Dünyanın en hızlı SUV aracı Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio olmuş oldu. Almanya’daki Nürburgring pistini 7 dakika 51.7 saniyede turlayarak önemli bir başarının yakalandığı Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio markanın kendine has genlerine artık resmen geri döndüğünü de müjdelemiş oldu. Uzun bir süre bu karakterinden vazgeçen markanın bu dönüşü Alfa tutkunlarını en çok sevindiren gelişmelerden.

Kaynak: Otostil

İlginizi Çekebilir

YORUMLAR

Email adresiniz gizli tutulur!