Antifriz nedir? Nerelerde kullanılır? Ne işe yarar?

Abone ol

Donma noktasını düşürmek için motorun soğutma sistemindeki suya eklenen sıvıya antifriz denir. Antifriz sıvısı sayesinde suyun, soğuk hava koşullarında donmaması sağlanır. Araçta bu su donarsa, radyatör ve diğer bileşenlerde ciddi hasarlara sebep olur, böylece hasarlanan aracın tamir edilmesi anlamına gelir. Su pompası, silindir ve piston, krank arızası arızalanacak parçaların bazılarıdır.

Suyun donmasını önlediği gibi, aşırı ısınmayı önlemek için motor soğutma suyunun kaynama noktasını yükseltir. Yani sadece soğuk havada değil, sıcak havada da antifriz kullanılmalıdır. Yaz aylarında motorunuzu korozyona (kireçlenme, paslanma) karşı korur, ısı transferine yardımcı olur. Peki antifriz nerelerde kullanılır? Otomobil, kamyon ve diğer motorlu araçlarda kullanılmaktadır.

Car engine over heat

Ne İşe Yarar?

Sıcaklıkların düzenli olarak (kışın) donma noktasının altına düştüğü soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, antifriz, suyun donmasını engellemektedir. Antifrizin su ile karıştırma oranı 60/40’dır. Aracınızın motoru ısınmaya ya da ısınmamaya başlamadan önce, sizi bir soğutma sistemi arızasına karşı uyaran birkaç uyarı işareti vardır. Bu işaretleri, aracınızın yaşına ve durumuna bağlı olarak, gösterge tablosunun uyarı ışığı yanmadan motorun hasarı sürdürebileceğini bilmeniz önemlidir. Kısaca antifriz ne işe yarar, faydaları şöyledir:

 • Sıcak havalarda aracın soğutmasına yardımcı olur.
 • Motorun kullanım ömrünü uzatır ve hararetini engeller.
 • Parçalarında yaşanan aşınmaları engeller.
 • Kış aylarında motorun soğutma sistemindeki suyun donmasını engeller.

Arabaya ne kadar koyulur?

Buraya kadar antifriz nedir, ne işe yarar gibi konuları açıkladık. Şimdi ise arabaya ne kadar antifriz konur hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Antifriz, su haznesinin kapağını açıp, üstüne aldığınız antifriz koyup, sonra kapağını kapatıp, arabayı kullanmaya başlayabilirim, şeklinde düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bunun için ister profesyonel kişilerden bilgi alın, isterseniz de yazımızdan faydalanıp, dikkatlice uygulayarak, antifrinizi koyunuz.

 • Aracınızın ön kaputunda bulunan su haznesinin kapağını açınız.
 • Radyatör altındaki kalın siyah renkli bir hortum vardır. Bu hortumun kelepçedeki vidalarını sökerek, suyun tahliye edilmesini sağlayınız. (İlk resimdeki işaretli kısım)
 • Tüm su boşaldıktan sonra hortumu tekrar takıp, vidasını sıkıştırınız.
 • Su boşaldıktan sonra, su haznesine satın aldığınız antifrizi dökmeye başlayınız.
 • Son olarak arabanızı 5 dk kadar rölantide çalıştırınız. Daha sonra rahatlıkla arabanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hangi araca hangi antifriz kullanılır?

Antifrinizin eklenmesi veya değiştirilmesi gerekiyorsa, hangi araca hangi antifriz kullanılır, bilmek zor olabilir. Uyumlu olmayan veya aracınız için yanlış karışımları tıkanmaya ve hasara neden olabilir. Antifriz alırken, arabanızın motor malzemeleri oldukça önemlidir. Ayrıca hangi antifriz türünü tercih edeceğinizdir. Bunun içinde antifriz ürünlerinin hangi araçtaki motor malzemesine göre uyumlu olduğu hakkında bilgileri kısaca anlatalım. Piyasada satılan 4 tip antifriz türleri şöyledir:

 1. Organik Antifriz Modeli(OAT)
 2. Hibrit Organik Antifriz Modeli(HOAT)
 3. Nitritli Organik Antifriz Modeli(NOAT)
 4. İnorganik Antifriz Modeli (IAT)

Organik Antifriz Modeli: İçerisinde organik asitlerden oluşan bileşenler vardır. Yaklaşık olarak 200 bin km ve 250 bin km civarında ve 5 yıl kadar dayanıklılığı vardır. Eğer motor malzemeniz demir ve alüminyum ise korozyon korumasında yeterli olmamaktadır. Yani motorun kireç ve paslanmasına karşı çok başarılı olduğu söylenemez.

İnorganik Antifriz Modeli: Demirden ve alüminyumdan imal edinmiş motor parçalarından koruma sağlar. Fakat organik antifriz gibi korozyon korumasında etkili değildir. Ömrü 2 yıl kadardır. 35.000 km ve 55.000 km arasında etki gösterir.

Hibrit Organik Antifriz Modeli: İnorganik ve organik antifriz bileşenlerinin toplamından oluşur. Pembe, kırmızı ve turuncu renkleri vardır. İnorganik ve organik antifriz modellerine oranla daha iyi performans sağlar. Ömrü yaklaşık olarak 5-6 yıldır diyebiliriz. Korozyon koruması da daha yüksektir.

Nitritli Organik Antifriz Modeli: Diğer antifriz modellerine oranla koruması ve dayanıklılık açısından yüksektir. Tabi fiyatı da oldukça yüksektir. Genelde ağır iş makinelerinde kullanılır. 1 milyon km kadar koruma gücü vardır.

Bütün antifriz modellerinin kutularında hangi türe ait olduğu yazar. İnternet alışveriş yapacağınızda da antifriz modelin açıklama yazan kısmını incelemeyi unutmayınız.

Kaç Litre Antifriz Konmalı?

Antifriz seviyesini düzenli olarak kontrol etmeli ve gerektiğinde doldurmalısınız. Eğer her gün ya da her hafta antifriz doldurmanız gerekiyorsa, bir sızıntınız olabilir ve güvenli bir yerde profesyonel tamirci tarafından kontrol ettirilmelidir.

Su – Antifriz Oranı
Koruma Sıcaklığı (C) Antifriz(%) Su(%)
-40 100 0
-35 90 10
-27 80 20
-22 70 30
-18 60 40
-13 50 50
-9 40 60
-6 35 65
-4 20 80
-2 10 90

 

Aracınıza kaç litre antifriz konmalı konusunda ise yaşadığınız ülkenin ya da bölgenin durumuna göre belirleme yapılması gerekir. Bazı bölgelerde sadece antifriz kullanılırken bazı bölgelerde ise saf su ve antifriz karışımı birlikte kullanılmaktadır. Genelde antifriz ürünlerinin üzerinde önerilen oran %50-%50 oranıdır. Yani yüzde 50 antifriz, yüzde 50 su konulmasıdır. Aşağıdaki paylaştığımız tabloda da bulunduğunuz yere göre antifriz ve su oranları yer alıyor. Eğer, kış mevsiminde bölge sıcaklığınız -4 ve -6 arasında seyrediyorsanız %35 antifriz, %65 su koymanız yeterlidir.

Kırmızı Antifriz

Organik antifriz genellikle turuncu, sarı, kırmızı veya mordur. Hibrit organik antifriz soğutucuları çoğunlukla turuncu ve sarı renktedir. İnorganik antifrizler yeşil ve mavidir. Antifrizin renkli olmasının nedeni, su ile arasındaki farkın kolayca ayırt edilebilmesi içindir.

Kırmızı antifriz en çok tercih edilen ve kullanılan antifriz modelidir. Otomobiliniz dizel ya da LPG’li ise kırmızı antifriz kullanabilirsiniz. Organik antifriz rengi, aracınızın modeline göre ABD, Japonya veya Avrupa menşeili ise turuncu, kırmızı veya mavi antifriz kullanılabilir. Bunun dışında en etkili sonuç, motor parçalarınızın hangi malzemeden yapıldığını bilmektir. Aracınız yeni modelse kullanma kılavuzunuzda hangi tip antifriz kullanacağını konusunda bilgi verir. Otomobiliniz eski modelse motor parçaları alüminyum ve demir ise hibrit antifriz yani kırmızı renkli antifriz kullanın deriz. Diğer mavi, yeşil renkli antifrizler organik ve inorganik olacağından dolayı korozyona karşı korumada etkili olmaz. Dolayısıyla en etkili antifriz rengi kırmızı antifriz rengidir. Ayrıca kırmızı antifriz diğer mavi antifrize göre daha etkili koruma sağlamaktadır.

Antifriz Fiyatları

Antifriz fiyatları her markanın ürününe göre değişiklik göstermektedir. Çeşitli markaların farklı tür ve litrelerde antifrizleri vardır. Tabi fiyatlandırmaları da ona göre değişkenlik gösteriyor. Çok pahalı antifrizler olduğu gibi, çok uygun fiyata da bulmak mümkün. Tabi bu yukarıda anlattığımız özelliklerine, markasına ve kalitesine göre değişiyor. En çok tercih edilen markalar, Castrol, Alpet, Brava, BP, Licoil, Mobil, Mann, Polisan, Shell, Opet, Total, T1 Nanotech, Renew’dir. Antifriz fiyatları ise internet sitelerinde 1 lt fiyatı en az 10 TL’den başlamaktadır. Dolayısıyla cebinizi yakmayacak türden ve kalitesi iyi olan, antifrizlerin fiyatlarını karşılaştırmak için internet satış sitelerinden faydalanabilirsiniz. Litresine, özelliklerine, kullanıcı yorumlarına bakarak ve güvendiğiniz bir tamirciniz varsa ona danışarak antifrinizi alabilirsiniz. Ayrıca otomobil kullanma kılavuzunda da yeterli bilgiler yer alıyor.  Aksi halde güvenli olmayan, zararlı antifrizler sayesinden sağlığınızdan ve paranızdan olabilirsiniz.

Antifriz veya soğutucunuzu düzenli olarak kontrol etmek ve uygun şekilde imha etmek sadece arabanız için iyi değildir, aynı zamanda aile üyelerinizi ve evcil hayvanlarınızı evde güvende tutmak için de gereklidir. Antifrinizi kapalı bir kapta saklayın ve kullanmayacaksanız antifriz geri dönüştürücüsüne bırakın. Geri dönüştürücüler, antifrizi yeniden kullanabilir, damıtabilir veya filtreleyebilir, tehlikeli kirleticilerden arındırılabilir ve tekrar kullanım için tasarlayabilirler.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!