Araba Kiralamak için Gereken Şartlar ve Belgeler

Yaz ayları yaklaşırken en çok merak edilen konulardan biri de araç kiralamak için gereken şartlar ve belgelerin neler olduğu. Kimler araba kiralayabilir, kısıtlamalar ve haklar gibi 2020 yılının oto kiralama koşullarını sizler için derledik.

Abone ol

Araç kiralama, ulaşımdaki en büyük konforlardan biri kabul ediliyor. Aktif kullanacağı araca sahip olmayan ya da başka bir şehre araçsız gidenlerin kurtarıcısı olan otomobil kiralama firmaları, kısa ve uzun süreli araç ihtiyacını gidermeye yetiyor. Firmaların zengin araç filosu sayesinde istediğiniz klasmanda ve konforda araçlara binme şansı yakalayabiliyorsunuz.

Araç ihtiyacı doğduğunda siz size veya diğer yolcularınıza en uygun aracı seçmek için birçok modeli inceleme şansına sahipsiniz. Araçların modeli, özellikleri, kullanım konforu ve kiralama ücretleri gibi birçok detayı araç kiralama firmalarının yetkilisinden öğrenebilirsiniz. Rent a car firmaları, ihtiyaçlara uygun araç seçenekleriyle müşterilerinin beğenisine onlarca farklı araç sunuyor.

Araç kiralarken her müşteriden birtakım belgeler isteniyor ve bazı şartlara uygunluk aranıyor. Bu şartlara uygunluk sağlamanız ve gerekli evrakların teslimini eksiksiz yapmanız halinde dilediğiniz aracı kiralayarak yolculuğuna başlayabilirsiniz.

2020 Yılında Araba Kiralama Şartları ve Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Oto kiralama hizmetlerinden yararlanırken uymanız gereken şartlar vardır. Bu şartları sizin için listeledik. Tüm maddeleri okuyup anladığınızdan emin olduktan sonra size en uygun olduğunu düşündüğünüz firma ile anlaşmanızı yapabilirsiniz.

Araç Kiralamak için Ehliyet Süresi Şartı

Oto kiralama hizmetlerinde çeşitli kısıtlamalar ve kurallar bulunuyor. Bu kurallardan ilki kaç yıllık ehliyet sahibi olduğunuz.

Firmalar; ekonomik, orta ya da üst sınıfa sahip araç kiralamayı talep edenler için en az 2 yıllık ehliyet sahibi olma şartını koyuyor. Daha üst model, lüks araç modellerinde ise bu süre 3 yıla çıkıyor.

Ehliyet sürelerine dair gösterilen hassasiyetin temelinde araç ve elbette müşterilerin güvenliği söz konusudur. Bu kurallar çok katı olmamakla birlikte firmadan firmaya değişkenlik gösterebiliyor. Ehliyet sürenizin yetersiz olması halinde araç kiralayabilmeniz tamamen firma yöneticilerinin inisiyatifine bağlıdır.

Fakat sonuç olarak, “yeni ehliyet aldım araba kiralayabilir miyim”, “ehliyet süresi istemeyen araç kiralama firması var mıdır” gibi sorularınız büyük olasılıkla olumsuz sonuçlanacaktır.

Araç Kiralamada Yaş Sınırı Hususu

Ehliyet sahibi olmak için 18 yaş şartı bulunuyor. Yaşını dolduran bireyler ehliyet alma hakkına sahip olabiliyor ancak araç kiralayacakları zaman yaş engeline takılabiliyorlar. Birçok rent a car firması, araç kiralama prosedürü kapsamında 21 yaş ve üzeri kişilere araç kiralıyor. Kişilerin tecrübeli bir sürücü olması ve stajyer sürücü konumunda olmaması güvenlik için önem teşkil ediyor. Elbette bu kural yasalarla desteklenen katı bir kural değil. Bazı firmaların yetkilisi ile detayları görüşerek 20 yaşındayken de araç kiralayabilirsiniz, fakat kurumsal firmalar bu konuya sıcak bakmayacaktır.

Sürücülerin sadece bazı araçlar için 21 yaşında olması gerekiyor. Sigortanın içeriği, şartları sebebi ile ekonomik sınıf bir araç için bu yaşta olmanız bekleniyor. Orta ve üst segment araçlarda 25 yaş sınırı bulunuyor. Lüks ve büyük araçlarda ise en az 28 yaş şartı aranıyor. Firmaların belirlediği bu kurallar sigorta, kasko ve en çok da sürüş güvenliği için konuluyor. İlk defa araç kiralayacak kişilerin bu kuralları bilmesinde fayda var.

İkinci sürücü olması halinde

Araç kiralayacağınız zaman aracı yalnızca siz sürmeyecekseniz ve ek bir sürücü ile birlikte kullanacaksanız eğer bu bilgiyi firma yetkilisine bildirmelisiniz. Zira ek sürücü için kiralama kontratında buna yönelik ekleme ve değişikliklerin yapılması gereklidir. Aracı kiralayacağınız firmanın yetkilisi, hem sizi hem de ek sürücüyü kasko sigortası kapsamına almalıdır. Bu aşamada diğer sürücünün de araç kiralamada istenilen şartları yerine getirmesi gerekiyor. Firma yetkilisi her iki sürücüyü de kapsayacak sözleşme ile kötü olasılıklara karşı önlem almış olur.

Kilometre sınırlaması

Araç kiralarken, seçtiğiniz aracın ücretine kilometre sınırı da dâhil olur. Kilometre sınırını aşmanız halinde her kilometre aşımında 50 kuruş ücret ödemekle yükümlü olursunuz. Elbette “sınırsız” kilometreye sahip araçlar da kiralayabilir, herhangi bir ek ücrete tabi olmadan yolculuğun keyfini çıkarabilirsiniz.

Risklere karşı depozit ödemesi

Yolun ne getireceği hiçbir zaman bilinmez. Trafik ve park cezası, yakıt yetersizliği gibi unsurlar sigorta içeriğinde yer almadığından araba kiralama firmaları bu tarz durumlar için depozito talep ediyor. Ödemeler kredi kartı ve nakit olarak yapılabiliyor. Kart ile yapılan ödemelerde depozito, provizyon adıyla uygulanır. Provizyon, belli bir ücretin kart üzerinde bloke edilmesi işlemine deniliyor. Bu şekilde yapılan ödemelerde kartın kullanım miktarı azalır ancak ekstreye harcama kalemi olarak yansımaz. Provizyon işlemi için minimum 6 ay geçerliliği olan ve kullanılabilir limite sahip sürücü adına kayıtlı kartın olması gerekiyor.

Sigorta geçerliliğine dair aranılan şartlar

Araba kiralamak için geçerli olan şartlardan biri de araçların sigorta ve kasko poliçelerinin delinmemesidir. Sürücünün alkol, sigara, uyuşturucu gibi maddeler kullanması halinde sigorta geçerliliği ortadan kalkıyor. Öte yandan yasalarca belirlenen hız kurallarına uyulmaması, karayolu haricinde aracın kullanılması, kontratta yer almayan sürücülerin aracı kullanması, yük limitinin aşılması gibi ihlallerde sigorta hükmünü yitiriyor. Alkol ve kaza raporlarının olay anında tutulması ve 48 saat içerisinde firmaya teslim edilmesi bu aşamada önemli bir husustur. Sigortanın içeriğini ihlal etmemek için sürücülerin en ufak bir terslikte firmayı bilgilendirmesi, resmi evrakları teslim etmesi gerekiyor.

Havalimanından araç teslimi

Aracınızı havalimanından teslim almak istemeniz halinde uçuş bilgilerinizi firmaya mutlaka bildirmelisiniz. Uçuşa en geç 24 saat kala bilgilendirme yapmanız beklenir. Rötar gibi aksiliklerin araç teslimini etkilememesi ve ulaşım mağduriyetinin yaşanmaması için önceden uçuş bilgilerinin verilmesi isteniyor.

Araç teslimi ve iadesi

Araç kiralarken firmanın ofisinden veya belirtilen yerden aracı teslim alabilirsiniz. İade için ise yine belirlenen adrese getirmelisiniz. Adrese teslim hizmetin içeriği kiralama işleminin yapıldığı semt ve ilçeyi kapsıyor. Farklı bir ilçeden araç teslimatı ya da iadesi yapılması halinde ekstra ücret uygulanabilir. Araçların firmaya erken verilmesi halinde ücret iadesi yapılmaz ancak geç iadelerde ek ücret uygulanabiliyor.

Otomatik geçiş ücretleri (HGS / OGS)

Kiralık araçların hepsinde HGS – OGS gibi sistemler hazır bulunuyor. Gişelerden geçerken rahatlıkla geçebilirsiniz. Geçiş ücretleri hizmet bedeli olarak araç kiralama ücretine ekleniyor. Geçişlerin ücretsiz olarak yapılması ya da hiç kullanılmamış olması halinde ise ücrete herhangi bir ek ücret dâhil edilmez.

Kiralık araç ile yurtdışına yolculuk

Türkiye’den kiraladığınız hiçbir araç ile yurtdışına yolculuk yapmanız mümkün değil. Çünkü araç sigortaları sadece ülke sınırları içerisinde geçerli olacak şekilde düzenleniyor. Elbette yurtdışına yapacağınız yolculukta kiralık araba tek seçenekse istisnai bir durum olduğundan firma yetkilisi ile görüşmeniz önerilir.

Araba Kiralamada Ödeme seçenekleri

Araç kiralayacağınız zaman hizmet ücretinin bir kısmını ya da hepsini kart, havale – EFT ya da nakit şekilde ödeyebilirsiniz. Ödeme yöntemlerinin hepsinde ehliyetinizin ve kartınızın araç tesliminde yanında olması gerekiyor.

Rent a Car ve Boş Senet İmzalama Konusu

Otomobil kiralama hizmetlerinde yanlış bilinen ve kişileri korkutan birçok bilgi kirliliği yaşanıyor. Bu bilgi karmaşasının en yaygını ise kişilerin araç kiralayacağı zaman boş senede imza atması şeklindedir. Hiçbir firmanın yasal olarak ödeme yöntemi için boş senet imzalatma uygulaması bulunmuyor. Firmalar müşteri mağduriyeti yaşanabilecek her türlü yöntemden uzak durmayı tercih ediyor. Kurumsallığı olan hiçbir firma bu tarz bir istekle müşterinin karşısına çıkmamaktadır.

Araç Kiralamak için Gerekli Belgeler

Araç kiralamak için gereken belgeler için şahıs ve firma ayrımı bulunuyor.

Araç kiralamak için şahıslardan istenilen belgeler; ehliyet, fotoğraflı ve tahribata uğramamış nüfus cüzdanı, güncel fatura ya da ikametgâh belgesi ve sürücünün adına kayıtlı kredi kartı olması gerekiyor.

Firmalardan istenilen araç kiralama belgeleri ise; firmaya ait imza sirküleri, aracı kullanacak kişi ya da kişilere ait ehliyet, faaliyet belgesi, son sicil gazetesi şeklindedir.

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!