Arabanın Motorunun Yatak Sarması Nedir

Abone ol

Gündelik hayatımızı kolaylaştıran ve alışkanlık haline gelen arabalarımız her zaman bize kolaylık sağlamamaktadır. Bazen araçlarımızda ihmal ettiğimiz ve bakımlarını geciktirdiğimiz durumlar söz konusu olabiliyor. Aracımızın kalbi olarak tanımlayabileceğimiz motorun en çok ihtiyacı olan şey motorun kanı olarak tanımlayabileceğimiz motor yağıdır. Sık ve rutin kontrollerimiz arasında mutlaka motor yağı olmalıdır. Aracımızın yağ eksiltiyor olması bazen ağır ve istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir.

Bu istenmeyen sonuçlar arasında en sık karşılaşılabilecek durum ise motorun yatak sarmasıdır. Bu arıza kalp olarak tanımladığımız motor ile ilgili bir arıza olduğundan dolayı çok ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Bu tip bir arıza meydana geldiğinde araç, tamirci veya servise kendi gücü ile değil çekici yardımı ile gitmelidir. Yatak sarmış bir motor ile yolculuğa devam edilmesi ileri ki aşamalarda motora daha ciddi zararlar vermesi muhtemeldir.

Motorun Yatak Sardığını Nasıl Anlarım?

Öncelikle yatak nedir onu açıklayalım. Yatak, motorda dönen parçaların arasındaki sürtünme kuvvetini azaltmak için kullanılan parçadır. Motor içerisinde blok ve krank arasında bunan yataklara ana yatak, piston kolu ile krank arasında bulunan yatağa da kol yatağı denir.

Motorun yatak sarması sadece motordaki ısının aşırı yükselmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Aracınızda bulunan yağ ve motor sıvısı gibi materyallerin yetersi olması yatak sarma sorununa sebep olan en büyük sebeplerdir. Motordaki yağın yetersi gelmesi sürtünmeyi arttırır ve sıcaklığın artmasına neden olur. Saymış olduğumuz parçalar yağsız kaldığında dönemez hale gelir. Araç, bu durumdayken kullanımına devam edilirse piston kollarının ve krankın hareketine izin vermeyecek, motor bloğu, piston gibi diğer hareketli bölümlere de zarar verecektir.

Buna bağlı olarak yatak sardığı düşünülen araçlar olduğu yerde bırakılıp çekici yardımı ile tamirci veya servise götürülmelidir.

Motorun yatak sardığı fark edilir ve hareket ettirilmeden servise götürülürse daha az maliyetli ve daha az hasarla araç tamir edilebilir.

 

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

4 Yorum
 1. Anonim

  MEtalik vurma sesinden anlaşılır. Ayrıca buna yatak vurması denilir, yatak sarmış bir krank mili zaten dönmez. Yani yatak sarmış aracın motoru kitlemiş demektir. Bisiklet pedalı gibi düşünün, her silindir bir pedalı çeviriyor bu çevirilen açı krank milinde saplamadan kurtulur ise araç ayvayı yer.

 2. Anonim

  İyi de “nasıl anlarım” yazısı altında nasıl anlayacağımız değil konunun açıklaması var.
  Canımız sıkıldığında motor kapağı kaldırıp piston kontrol etmiyoruz. arıza lambası ses tepki gibi bir durumun yazılması gerekmiyor muydu?

  1. Anonim

   araban arada sirada yayin ve suyun köntrole etmelisi çok basit bir yontem.

  2. Anonim

   Motor Yatak sarınca marş almaz, araç yürümez zaten..