Araç ceza sorgulaması nasıl yapılır? Plaka trafik cezası sorgulama

Trafik cezalarının plaka üzerinden sorgulanabildiğini biliyor muydunuz? Plakadan ceza sorgulama işlemini merak eden yüzlerce araç sahibi konuyla ilgili bilgi aramaya devam ediyor. Plakaya kesilen cezayı sorgulamak isteyenlerin e-devlet üzerinden işlemlerini kolayca halledebilecekleri detaylar..

Araç sahibi kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri plakadan ceza sorgulama oldu. Plaka numarası ile trafikte kesilen cezaları sorgulamanın çok kolaylaştığı yeni düzenlemede, trafik cezası yazılan aracı sorgulamak için online işlemlere bakabilirsiniz.

Trafik Cezası nasıl sorgulanır?

Trafik cezası sorgulayabilmek için öncelikle e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, tc kimlik kartı veya banka hesabınız ile kimliğinizi doğrulayarak turkiye.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir.

En sık tercih edilen yöntem e-Devlet şifresi edinmektir. Herhangi bir PTT şubesinden 2 lira gibi cüzi bir miktar ödeyerek bu şifreyi alabilirsiniz.

e-Devlet sistemine girildikten sonra “e-Hizmetler” bağlantısı açılarak sırasıyla Emniyet Genel Müdürlüğü > Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama bağlantılarına tıklayarak trafik ceza sorgulaması yapılabilir.

Aynı sorgulamayı Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesinden de yapabilirsiniz. Resimli anlatım için MTV Borç sorgulama ve Ödeme nasıl yapılır? sayfasını ziyaret edin.

Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesini kullanarak ceza sorgulaması yapmak için egm.gov.tr web sitesine giriş yaparak “Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme” bağlantısına tıklamalısınız. Açılan sayfada istenilen bilgilerden ad, soyad, tv kimlik numarası gibi size özel bilgileri girerek son bir yıla ait trafik cezalarını öğrenebilirsiniz.

Trafik Ceza Sorgulaması Nereden Yapılır?

Plakadan trafik cezası sorgulama işlemlerini online olarak aşağıdaki devlet kurumlarından ve bankalar üzerinden yapabilirsiniz.

Devlet KurumlarıBankalar
E-Devlet Plakadan Ceza SorgulamaAkbank Trafik Cezası Sorgulama
Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Cezası SorgulamaGaranti Bankası Trafik Cezası Sordulama ve Ödeme
Gelir İdaresi Başkanlığı Trafik Cezası Sorgulamaİş Bankası Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme
TEB Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

Trafik Cezası nasıl ödenir?

Yukarıda yaptığınız sorgulamalarda trafik cezası görüyorsanız veya size tebliğ edilmiş bir trafik cezası varsa ödeme işlemini yapabilirsiniz. Aracınıza kesilmiş trafik cezasını anlaşmalı bankaların şubelerinden, internet sayfalarından kredi kartı veya banka kartınızla ödeyebilirsiniz. Bankalar dışında; Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üzerinden hem sorgulama yapabilir hem de online olarak kredi kartıyla ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak size en yakın PTT şubesine giderek nakit olarak bu ödemeyi yapabilmeniz mümkün.

Trafik Ceza indirimi nasıl uygulanır?

Trafik cezasını erken ödeyenlere %25 erken ödeme indirimi uygulanabilmesi için tebliğ edildikten sonra 15 gün içinde ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde indirim uygulanmayacak, ana para ve ödeme günü geçerse %5 gecikme zammı tahsil edilecektir. Örneğin 150 liralık bir cezayı 15 gün içinde yatırırsanız 37,50 lira indirimle 112,50 TL ödemiş oluyorsunuz.

Erken ödeme şu şekilde hesaplanır;

Borç: 150 TL (olduğunu varsayalım)

İndirim Oranı: %25

150-(150*0,25)=112,50 TL

Erken ödenen trafik cezaları için indirim uygulanması vatandaşa kolaylık sağlamak içindir. Geciken borçlar için uygulanan yüzde beş oranındaki gecikme zammı, borç ödenmeyen her ay için %5 faiz oranı ana borcu katlayarak artırır.

2018 Trafik Cezaları Güncel Liste

2018 yılı itibariyle belirtilen kural ihlallerini yaptığınız taktirde uygulanacak ceza miktarı aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Ceza NedeniÖdenecek Miktar (TL)
Alkollü araç kullanmak1002 TL
Taşıma sınırı üstünde yolcu almak85 TL
Geçici tescil belgesi düzenlemek17.065 TL
Ehliyetsiz araç kullanmak2.018 TL
Seyir halinde cep telefonu kullanmak108 TL
Yetki olmadan plaka basmak11.885 TL
Karayollarında trafiği tehlikeye sokacak şeyler dökmek ya da trafik ışıklarına zarar vermek488 TL
Trafik belgesi ve tescil plakası olmadan karayoluna çıkmak2.000 TL
Ruhsatsız araç kullanmak ve plakayı monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yeretakmak108 TL
Yönetmeliğe aykırı plaka takmak488 TL
Plakanın okunmasını engelleyecek değişiklik yapmak412 TL
Plakasız trafiğe çıkmak2.018 TL
Sahte plaka takmak5.942 TL
Tescilsiz araçla trafiğe çıkmak, karayolunda geçici kullanacağı aracı için geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası almayanlar veya bunları başka araçta ve süresi bittiği halde kullanmak235 TL
Kamyon,çekici ve otobüslerde takograf, taksi otomobillerinde taksimetre bulundurmamak488 TL
Bozuk cihaz kullanmak, bozmak ve imal etmek7.623 TL
Muayenesiz araç kullanmak108 TL
Hız sınırını 30’dan fazla aşmak488 TL
Radarların yerini belirleyen ve sürücüyü uyaran cihazları araçlarında kullanmak3.042 TL
Dönüş kurallarına uymamak108 TL
Yasak alanda sollama yapmak235 TL
Takip mesafesine uymamak108 TL
Kavşaklara geldiğinde yavaşlamamak ve kavşak geçiş önceliği kuralına uymamak108 TL
Otobüs, tramvay ve taksi duraklarında beklemek, hatalı park108 TL
Engelli park alanına park etmek216 TL
Gerekli makamdan izin almadan yarış ve koşu düzenlemek488 TL

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!