Kış Lastiği İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Hem canınız hem malınız için kış lastiklerinizi ihmal etmeyin! İşte Kış lastiği ile ilgili bilmeniz gerekenler..

Abone ol

Eylül ayında kış lastikleriyle ilgili bir tebliğ karmaşası yaşandı. Hangi araçlarda zorunlu, hangilerinde değil tartışmalarını bir kenara koyarak, aracınız ne olursa olsun mutlaka kış lastiği kullanın diyorum.

Kış lastiğini ekstra gider olarak görmeyin; çünkü kış lastiği risk yönetimidir. Yani bir çeşit sigortadır! Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası ya da kasko kaza gerçekleştikten sonra maddi hasarları tazmin etmeye yarar. Kış lastikleri ise kazaları önlemeye yönelik bir sigortadır! Üstelik eğer aracı kullandığınız sürede bir takım lastik değiştiriyorsanız, kış lastiği ekstra maliyet olmaktan da çıkıyor.

Kış Lastiği İle İlgili Temel Bilgiler

Kış lastiğiyle ilgili temel bilgileri şöyle bir gözden geçirelim. Yaz lastikleri 7 C derecenin altında sertleşmeye başlar. Sertleşen ve ısınmayan lastikler yola tutunamaz. Bu da araçların viraj kabiliyetlerini kaybetmesine ve fren mesafelerinin uzamasına sebep olur. Bu söylediklerim kuru zemin için geçerli.

Peki ya karlı kaplı zeminde? Fark bu tip zeminlerde daha da açık ortaya çıkıyor. Yaz lastiklerinin kanalları daha birkaç turda karla dolduğu ve kendini temizleyemediği için ciddi hareket durma problemleri ortaya çıkar.

Kış Lastiği

Kış lastiğinin düşük sıcaklıklarda yumuşak kalabilmesi ve özel taban deseni sayesinde hem soğuk kuru yolda tutunma kabiliyeti yaz lastiğine göre daha yüksek oluyor hem de kanallarına kar birikmediği için yol tutuşu ve fren yeteneği çok daha iyi oluyor.

Bir lastik üreticisinin yaptığı teste göre saatte 50 km hızdan yapılan frenlerde kış lastiğiyle 36 metrede durulurken, aynı otomobille, aynı şartlarda 44 metreye ihtiyaç duyuluyor. Yani kaza olasılığı çok yükseliyor. Yokuş inişlerde bu fark daha da açılıyor.

Kış lastiği takmamanın bir diğer etkisi, ki çok daha sık rastlanıyor, yolda kalmak. Büyük şehirlerde zaten sıkışık olan trafik, kar yağdığı anda içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Çünkü yüz binlerce vererek aldığı teknoloji harikası otomobilinin her şartta ilerleyeceğini zanneden değerli araç sahipleri oldukları yerde patinaj yaparak ana arterleri tıkıyor. Bu da hem kendisinin hem de binlerce insanın evlerine ya da işlerine geç gitmesi anlamına geliyor.

Bu kadar bencillik ve cimrilik yeter! Kendi canınız için, sevdiklerinizin canı için, diğer insanların canı için, malınız için, başkalarının malı için, lütfen Kasım ayında kış lastiklerinizi takın. Yoksa da alın!

Kaynak: Otohaber

Yorum Yap

Email adresiniz gizli tutulur!

1 Yorum
  1. Güneş

    Dayatsu tam otomatik vites benzin LPG 2017 model en düşük fiyatı